Były szef CBA złożył skargę na… CBA. Poszło o ujawnianie tajnych informacji z jego sprawy

Kamil Dachnij
Paweł Wojtunik złożył skargę na Centralne Biuro Antykorupcyjne, że ujawnia mediom tajne informacje z jego sprawy. Jak dowiedziała się PAP, skargę skierował do prezydenta, premiera, prokuratora generalnego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.
Paweł Wojtunik złożył skargę na CBA. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Pismo w tej sprawie otrzymali też parlamentarzyści – członkowie sejmowej komisji ds. służb specjalnych i senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji. Paweł Wojtunik podniósł w skardze, że na obecnym etapie postępowania są one objęte klauzulą tajności, więc ujawnienie ich w konsekwencji spowodowało naruszenie zasad praworządności oraz jego interesu.

W skardze Wojtunik domaga się, aby CBA i minister koordynator służb specjalnych, zaniechali udostępniania dalszych informacji na temat postępowania prowadzonego przeciwko niemu i aby pociągnięto do odpowiedzialności osoby, które dopuściły się za ujawnienie informacji naruszających jego prawnie chronione interesy.


Wojtunik chce też, aby zweryfikowano, czy w związku z treściami przekazanymi mediom, nie doszło do popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie informacji bądź innego naruszenia prawa.

B. szef CBA przypomniał, że to nie Biuro prowadzi postępowanie, a robi to wydział I ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Dodał również, że nie jest to pierwsza tego typu sytuacja, gdy media publikowały informacje CBA o tej sprawie. Od 2015 roku jest to nagminne. Wojtunik uważa, że podobnych praktyk dopuszcza się nadzorujący prace Biura, minister koordynator służb specjalnych.

Sprawa
Przypomnijmy, że 19 lipca tego roku Wojtunik usłyszał zarzuty od krakowskiej prokuratury. Były szef CBA jest podejrzany m.in. o "niedopełnienie obowiązków w czasie pełnienia funkcji, niszczenie dowodów i działania na szkodę państwa". Wojtunik aktualnie posiada jednak immunitet dyplomatyczny, co komplikuje sprawę i może doprowadzić do kolejnego skandalu na forum UE.

W czasie pełnienia funkcji szef CBA przez Wojtunika doszło do skazania Mariusza Kamińskiego, winnego przekroczenia uprawnień byłego szefa CBA. Wielu uważa, że proces chronionego immunitetem dyplomatycznym Pawła Wojtunika może być zatem zemstą obozu PiS.

Teoretycznie byłemu szefowi CBA grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Jednak Wojtunik aktualnie pracuje w ambasadzie Unii Europejskiej w Mołdawii. Według Konwencji Wiedeńskiej, chroni go immunitet dyplomatyczny. Dlatego prokurator odstąpił od zastosowania środków zapobiegawczych wobec byłego szefa CBA.

źródło: polsatnews.pl