Ile trwało Powstanie Warszawskie? Po ilu dniach upadło? Nie każdy to wie

Bartosz Świderski
1 sierpnia to wyjątkowa data w polskiej historii. To właśnie wtedy wybuchło legendarne Powstanie Warszawskie. Choć wszyscy wiedzą, kiedy się rozpoczęło, data i czas jego trwania nie jest już dla wszystkich taka oczywista. Ile trwało Powstanie Warszawskie i po ilu dniach upadło?
Ile trwało Powstanie Warszawskie? Fot. bundesarchiv, na lic. CC BY-SA 3.0 de
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest obchodzona w całej Polsce, ale z oczywistych powodów najbardziej daje się je odczuć w Warszawie. O Godzinie W, czyli 17.00 całe miasto staje – zarówno piesi, rowerzyści, jak i samochody czy komunikacja miejska.

W strategicznych miejscach są wcześniej zorganizowane spotkania, a w innych wszyscy stają spontanicznie. O tym, że powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 pamiętają wszyscy.

A ile trwało? Po ilu dniach upadło Powstanie Warszawskie? Powstanie ciągnęło się do 3 października 1944 roku, kiedy to oficjalnie zdecydowane o kapitulacji. Oznacza to, że Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. 63 dni bezwzględnej walki, podczas której zniszczono miasto i zabito tysiące Polaków. 16 tysięcy żołnierzy zginęło lub zaginęło. Natomiast straty w ludności cywilnej szacuje się od 150 do 200 tysięcy.


28 września komendant AK rozpoczął rozmowy kapitulacyjne z Niemcami. Po dwóch dniach w Ożarowie Mazowieckim delegacja AK spotkała się z przedstawicielami strony niemieckiej i przedstawiła propozycje kapitulacyjne. Wtedy to zdecydowane już o wstrzymaniu ognia. W nocy z 2 na 3 października 1944 roku w Ożarowie Mazowieckim podpisano akt kapitulacji i Powstanie Warszawskie oficjalnie się zakończyło.

Niemcy uznali prawa kombatanckie żołnierzy AK i mieli nie stosować odpowiedzialności zbiorowej wobec cywilów. Warszawiacy mieli zostać wysiedleni, ale zachowali prawo do zabrania majątku ruchomego i kosztowności. W ramach negocjacji zdecydowano też o oszczędzeniu pozostałości miasta, w szczególności mienia publicznego i obiektów o dużej wartości historycznej.