Episkopat apeluje do Dudy, by zawetował ważną ustawę. "Prawo winno służyć społeczeństwu, a nie partiom"

Daria Różańska
Ustawa o ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego czeka już tylko na podpis prezydenta. Do Andrzeja Dudy w tej sprawie apeluje rzecznik Episkopatu. "Prawo wyborcze musi być sprawiedliwe i (…) winno służyć społeczeństwu. A nie tylko największym partiom politycznym" – czytamy w oświadczeniu.
Episkopat apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę o ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Przypomnijmy, że Andrzej Duda w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiedział, że mocno skłania się ku zawetowaniu ustawy ws. zmian w ordynacji wyborczej do PE.

– Dla mnie przyjęta przez Sejm ustawa ogranicza Polakom możliwość posiadania reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Prezydent powinien stać na straży reguł, które czynią demokrację czymś realnym – tłumaczył prezydent w rozmowie z Piotrem Zarembą.

W czwartek rzecznik Episkopatu odniósł się do debaty wokół zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie Episkopatu podkreślił, że prawo wyborcze ma charakter nie tylko techniczny, ale i etyczny.


"Musi być sprawiedliwe i gwarantować możliwość dobrego wyboru reprezentacji opinii publicznej. (…) W żadnym przypadku nie może utrudniać korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego" – czytamy w oświadczeniu.

Dalej ks. Paweł Rytel-Andrianik zaznaczył, że prawo wyborcze "winno służyć społeczeństwu, działaniom na rzecz dobra wspólnego, a nie tylko największym partiom politycznym". "Partie winny mieć charakter służebny (...). W szczególności dominujące partie nie mogą traktować swojej pozycji jako przywileju chronionego przed obywatelami" – zaznaczył rzecznik KEP.

Zmiany w ordynacji
27 lipca Senat przyjął bez poprawek nowelizację kodeksu wyborczego dotyczącą ordynacji do Parlamentu Europejskiego.

Tym samym w wyborach do Parlamentu Europejskiego każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę wybieranych z niego europosłów. Ma ich być co najmniej trzech. Zdaniem prawników taki sposób wyłaniania europosłów faworyzuje PiS i PO, czyli duże partie. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiadała się nawet część środowisk prawicowych.

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej