
Tuż po obradach Konferencja Episkopatu Polski wydała oświadczenie, w którym wyraziła zaniepokojenie działaniami obecnego rządu. Ich szczególną uwagę przykuła polityka Ministerstwa Edukacji kierowanego przez Barbarę Nowacką.
Episkopat interweniuje ws. polityki Nowackiej. Poszło o lekcje religii
"Apelujemy, by wszelkich zmian w tym zakresie dokonywać na drodze dialogu, w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi, i zgodnie z obowiązującym prawem. Ufamy, że rozmowy przedstawicieli Kościołów z Ministerstwem Edukacji Narodowej przyniosą dobre rozwiązania" – czytamy.
Przypomnijmy, że Nowacka wydała rozporządzenie, zgodnie z którym ocena z lekcji religii czy etyki nie będzie uwzględniana na świadectwie. Polityczka dąży również do ograniczenia lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa.
Hierarchowie Kościoła katolickiego podjęli również kwestię prawa kobiet do przerywania ciąży. Duchowni zapowiedzieli, że już niedługo we wszystkich parafiach zostaną odczytane specjalne komunikaty w tej sprawie.
Czy czas usunąć lekcje religii ze szkół?
1416 odpowiedzi
"Biskupi przypominają jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii. Będzie ono przedstawione w odrębnym komunikacie odczytanym we wszystkich kościołach 12 maja" – czytamy.
Jeszcze wcześniej na Jasnej Górze w trakcie mszy świętej głos zabrał przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda.
– Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – powiedział.
Quiz: 50 pytań o wszystko
1 / 50 Składnik perfum występujący pod nazwą oud to?
I dodał: – Obserwujemy brak solidnego przekazu wiary w rodzinach. Swoje żniwo zbiera sekularyzacja, już nie tylko pośród dorosłych, ale także pośród dzieci i młodzieży. Słabnie poczucie potrzeby umocnienia związków małżeńskich poprzez sakrament. Szerzą się postawy moralne sprzeczne z Ewangelią i nauczaniem chrześcijańskim.
Zobacz także