Ziobro znalazł sposób, by przechytrzyć TSUE? Napisał do Przyłębskiej

Rafał Badowski
Zbigniew Ziobro zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją artykułu 267. o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Wniosek dotyczy zakresu w jakim Traktat o funkcjonowaniu UE dopuszcza występowanie przez sąd z pytaniem prejudycjalnym. Środowisko polskich sędziów jest zszokowane pismem prokuratora generalnego.
Zbigniew Ziobro napisał do Julii Przyłębskiej ws. Traktatu o funkcjonopwaniu Unii Europejskiej. fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Ziobro wniósł w dokumencie z 4 października o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją artykułu 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej "w zakresie w jakim dopuszcza występowanie przez sąd z pytaniem prejudycjalnym o wykładnię Traktatów lub o ważność i wykładnię aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii, w sprawach dotyczących ustroju, kształtu i organizacji władzy sądowniczej oraz postępowania przed organami władzy sądowniczej państwa członkowskiego Unii Europejskiej". 




Sędziowie zszokowani pismem Ziobry
Pismo Ziobry skomentował w TVN24 Dariusz Mazur, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Themis.

– Dla mnie jako prawnika jest to po prostu niepojęte, bo wygląda na to, że nasz Trybunał Konstytucyjny ma zadecydować o tym, że Polska częściowo wypisuje się spod jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a więc łamie artykuł 267. Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Jest to dla mnie szokujące – powiedział Mazur.

Przypomnijmy, Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie wprowadzonych przez PiS przepisów o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku. Związane to jest z tym, że SN zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi zakazu dyskryminacji sędziów ze względu na wiek.

źródło: TVN24