Jest, choć prawie go nie widać. Niezwykły projekt domu stworzony przez polskich architektów

Katarzyna Michalik
Jeżeli spojrzeć z góry, dostrzeżemy jedynie trawę. Gdy jednak zerknąć z innej perspektywy, okazuje się, że pod zieloną warstwą roślinności, ukryty jest... dom. Ten nowoczesny i bardzo oryginalny budynek jest wyjątkowym projektem warszawskiego studia architektonicznego. Trudno się nim nie zachwycić.
Dom na Łące to wyjątkowy projekt budynku, który nie tylko nie niszczy otoczenia, ale wtapia się w nie tak, że trudno go dostrzec Fot. 81.waw.pl
Polscy architekci nie przestają zaskakiwać
Pisaliśmy już o perełkach nowoczesnego polskiego designu, wspominając o lustrzanym domu czy wyjątkowo efektownej chacie w Pieninach. Tym razem kolejne polskie studio architektoniczne zaskoczyło świat, tworząc "Dom na Łące". Choć nazwa nie sugeruje niczego spektakularnego, to po obejrzeniu wizualizacji jasne jest, że pozory potrafią mylić.

Wyjątkową budowlę zaprojektowano tak, że widoczna jest w zasadzie tylko z odpowiedniej perspektywy. Widząc dom z lotu ptaka, dostrzeże go jedynie wyjątkowo sprawne oko. Dlaczego? Jego dach pokryty jest trawą. Wyjątkowo dobrze wtapia się zatem w otaczającą go naturę, jednocześnie zapewniając jego mieszkańcom dużo prywatności.
Twórców zainspirowała sama działka i jej lokalizacja. W tym domu to właśnie dach stał się główną elewacją frontową.


– To na niej, a nie na bryle domu, będzie skupiał się wzrok przechodnia – opowiadają Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż, architekci pracowni 81.waw.pl. – W tym przypadku projekt miał nie przesłaniać widoku na jezioro i to nam się udało. Dom stał się tłem dla otaczającej natury, swoistą ramą dla łąki – dodają.
Ogromne okna domu pozwolą mieszkańcom na podziwianie, położonego nieopodal, zbiornika wodnegoFot. Facebook/ 81.waw.pl
Jaki będzie dom przyszłości?
Małżeństwo młodych architektów nie boi się innowacyjnych rozwiązań i eksperymentów z formą. Dlaczego w Polsce nie znajdujemy więcej tego typu projektów? Po prostu, takie rozwiązania są trudniejsze w wykonaniu, a ich koszt zwykle jest wyższy niż typowego domu jednorodzinnego.

Architekci zwracają uwagę, że choć w Polsce jest coraz więcej odważnych inwestorów, którzy nie boją się realizować swoich marzeń, to ich pracownia jest otwarta na najróżniejsze pomysły. Jak według nowoczesnych projektantów będzie wyglądał dom przyszłości? Na pewno powinien być samowystarczalny energetycznie oraz zaizolowany termicznie i akustycznie.

– Koszty utrzymania domu przyszłości powinny być znikome. Gdy w środku będzie za ciepło, sam się schłodzi, jeśli wybuchnie pożar, to sam się ugasi – opowiadają architekci. – Pełna automatyka to już rzeczywistość. Budynek stanie się częścią globalnej sieci, do której będzie podłączony – podsumowują.