Smog za oknem? W walce o czyste powietrze świetne okazują się chodniki, gołębie i... picie piwa

Michał Jośko
Nadszedł czas, w którym co roku wyjątkowo często narzekamy na jakość powietrza za oknem. Nie możemy liczyć na to, że z dnia na dzień zamknięte zostaną kopcące fabryki, a ludzie przestaną palić w piecach centralnego ogrzewania stare kalosze oraz porzucą na złomowiskach samochody spalinowe. Na razie, na otarcie łez, przedstawiamy niecodzienne metody walki ze smogiem
Na widok takiej konstrukcji w swojej okolicy westchniesz z ulgą, wdychając naprawdę czyste powietrze Fot. ww.studioroosegaarde.net
Wygląda szaro i przeciętnie? Nie daj się zwieść pozorom – to rewolucyjny beton, użyty przy Rondzie DaszyńskiegoFot. www.gorazdze.pl
Zielony beton
Przy stołecznym Rondzie Daszyńskiego można znaleźć chodnik, który... zwalcza smog. Wykonany został ze specjalnej mieszanki betonu o właściwościach fotokatalitycznych, która pod wpływem promieni słonecznych rozkłada szkodliwe związki, zawarte w spalinach samochodów.

Testy wykazały, że pozwala to zmniejszyć stężenie niebezpiecznego dwutlenku azotu w powietrzu o 30 procent. A to dopiero początek walki o jeszcze zdrowsze płuca – w warunkach laboratoryjnych osiągnięto bowiem skuteczność sięgającą 70 procent.


Za owym nowatorskim projektem stoją Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Geofizyki PAN oraz firmy Górażdże Cement S.A. i Skanska.

Testowy chodnik ma powierzchnię zbliżoną do boiska piłkarskiego, co pozwala neutralizować tlenek azotu wytwarzany przez ok. 10 pojazdów z silnikami diesla.
Tak prezentowała się Smog Free Tower, gdy odpalono ją w KrakowieFot.: ww.studioroosegaarde.net
Eko-baszta
Nad metodami tworzenia budynków, które zarazem będą wielkimi oczyszczaczami powietrza, pracuje wielu naukowców. Największe osiągnięcia w tej dziedzinie mają dr Bert Blocken z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven oraz artysta Daan Roosegaarde.

Owi Holendrzy stworzyli Smog Free Tower, czyli aluminiową konstrukcję o wysokości 7 metrów, która w ciągu godziny oczyszcza 30 000 m3 powietrza, zużywając przy tym zaledwie 1170 watów "zielonej" energii elektrycznej.

Co ciekawe, zebrane zanieczyszczenia są następnie przetwarzane i służą do produkcji biżuterii, zgodnie z maksymą p. Daana, brzmiącą "prawdziwe piękno to nie Louis Vuitton czy Ferrari, ale czyste powietrze i energia".

To, jak wieża sprawdza się w praktyce, można było przekonać się już w nie tylko w holenderskim Rotterdamie oraz chińskich miastach Pekin i Tiencin. W tym roku konstrukcję testowano również w naszym Krakowie.
Zaznaczymy: naTemat nie promuje konsumcji alkoholu. Natomiast ekologiczny styl życia – jak najbardziejwww.pivoprazskychodec.cz
Pij piwo dla planety
Ekologiczna akcja, w której Czesi osiągnęli prawdziwe wyżyny kreatywności: otóż w ramach walki o czystsze powietrze włodarze Pragi zaczęli namawiać obywateli do... picia piwa.

Punktem wyjścia stało się założenie, że skoro człowiek po konsumpcji złocistego napitku nie może prowadzić samochodu, chętniej skorzysta z komunikacji masowej. Efektem jest mniej samochodów i smogu na ulicach.

Na kampanię "Pražský chodec” ("Praski przechodzień") tamtejszy ratusz przeznaczył równowartość ponad 165 000 zł. Pieniądze te zostały przeznaczone m. in. na wypuszczenie specjalnej edycji piwa o takiej właśnie nazwie.

Dodatkowo organizowano też konkursy, w których mieszkańcy mogli rywalizować w konkurencji "ile trunków z pianką wychyliłem dziś dla dobra ogółu". Pojawiły się nawet głosy namawiające do sączenia piwa w godzinach pracy, co ma motywować do powrotu z niej autobusem, metrem lub tramwajem.
Bada czystość powietrza, jednocześnie mogąc ubrudzić twoje ubranieFot.: www.pigeonairpatrol.com
Gołębi patrol
Już w roku 2016 Londyn zaczął testować używanie ptaków jako ruchomych stacji pomiarowych. Przy wsparciu grupy hodowców gołębi oraz firm z branży technologicznej stworzono armię skrzydlatych "naukowców", wyekwipowanych w ważące 25 g plecaki.

W każdym z nich zamontowano urządzenie badające m. in. poziom dwutlenku azotu oraz lotnych związków organicznych, natomiast mieszkańcy miasta i okolic mogli zapoznawać się z zebranymi danymi dzięki Twitterowi oraz specjalnej aplikacji.

Rozwinięciem tej akcji pod kryptonimem The Pigeon Air Patrol ma być wyposażanie w podobne czujniki rowerzystów, biegaczy oraz tysięcy zwykłych pieszych, przemierzających ulice stolicy Wielkiej Brytanii.
Oto pojazd bardzo, ale to bardzo zielony. Dosłownie i w przenośniFot. BP Witold Trólka/ www.slaskie.pl
Antysmogowy tramwaj
Górny Śląsk i Zagłębie postawiły na nietypową edukację: w październiku br., z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, w trasę ruszyły specjalne tramwaje. Wszystko to w ramach akcji #ZatrzymajSMOG.

Wewnątrz pojazdów, kursujących w Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu oraz Będzinie, pasażerowie mogli posłuchać kojących odgłosów natury i zdobyć wiedzę na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami powietrza.

Dodajmy, że w środku wagonów umieszczono całe mnóstwo żywej roślinności, która przeobrażała je w małą dżunglę, umożliwiając odetchnięcie pełną piersią i nawdychanie się powietrza oczyszczonego z dwutlenku węgla.