Senatorów ma być więcej. To ma być podziękowanie za wkład w odzyskanie niepodległości

Rafał Badowski
Do Senatu wpłynął projekt zmiany konstytucji, który zwiększa liczbę senatorów do 102. W ich skład ma wejść dwóch przedstawicieli Polonii. Przepisy mają obowiązywać od nowej kadencji Senatu.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uzasadnia, że zwiększenie liczby senatorów do 102 to symboliczne podziękowanie za udział Polonii w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Obecnie obywatele polscy, którzy biorą udział w wyborach za granicą, głosują na kandydatów na senatora z okręgu warszawskiego. Podobnie jak w przypadku wyborów do Sejmu. Art. 97 konstytucji stanowi, że Senat składa się ze 100 senatorów.

Projekt zmian w konstytucji zakłada, że Senat będzie składał się ze 102 senatorów. Do art. 97 ma być dodany ustęp 3, który mówi, że dwóch senatorów jest wybieranych przez obywateli polskich mieszkających za granicą oraz zamieszkałe za granicą osoby, których przynależność do Narodu Polskiego lub pochodzenie polskie zostały stwierdzone zgodnie z ustawą i które najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat.


Skąd planowane zmiany? Marszałek Senatu Stanisław Karczewski argumentował, że jest to podziękowania Polonii za jej wkład w odzyskanie niepodległości. – Dwa miejsca dla senatorów dedykowane senatorom wybranym przez Polonię. Jeden dla przyszłego senatora zza wschodniej granicy, drugi dla zachodniej. Tak to planujemy – uzasadnił.