Zmieniaj dietę, nie klimat. Ta kampania edukacyjna uświadamia, co faktycznie szkodzi klimatowi
Co szkodzi klimatowi? Wielu jako winnego wskaże palcem sektor transportu. Samochody mają swoje za uszami, ale prawie 30 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych to ''zasługa'' przemysłu żywnościowego, z czego połowa, jak zwraca uwagę międzynarodowa organizacja ProVeg, ma swoje źródło w sektorze hodowlanym.
– Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) z 8 października 2018 r. jest bardziej alarmujący niż jakikolwiek poprzedni raport klimatyczny. Nie tylko musimy ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C zamiast obecnych 2°C, ale mamy na to zaledwie 12 lat – zwraca uwagę Jasmijn de Boo, dyrektor ProVeg International.
Jedna z infografik przygotowanych w ramach kampanii ''Zmieniaj dietę, nie klimat''•ProVeg International
Powołuje się przy tym na wytyczne dr Marco Springmanna i jego współpracowników z Martin Programme on the Future of the Food na Uniwersytecie Oksfordzkim. Badacze zalecają zmiany w diecie w kierunku zdrowszej i bardziej roślinnej wersji, usprawnienie technologii i zarządzania oraz zmniejszenie strat żywności i odpadów.
24. sesja COP24 odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach od 3 do 14 grudnia. Petycję dotyczącą uzupełnienia agendy tegorocznej Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu o globalny problem dostrzeżony przez organizację ProVeg można podpisać na tej stronie. Spot ProVeg International nakłaniający do podpisania petycji w sprawie agency COP24 • YouTube / ProVeg International
Artykuł powstał we współpracy z ProVeg