TSUE wydał orzeczenie ws. Brexitu. Zwolennicy pozostania w Unii zacierają ręce

Rafał Badowski
Wielka Brytania ma prawo jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z Unii Europejskiej – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Stwarza to władzom Wielkiej Brytanii potencjalną możliwość zmiany decyzji ws. Brexitu.
Przeciwnicy Brexitu liczą na to, że uda się jeszcze odwrócić proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– Takie wycofanie, ustalone zgodnie z wymogami konstytucyjnymi, oznaczałoby, że Zjednoczone Królestwo pozostałoby w UE na warunkach, które nie uległy zmianie, jeśli chodzi o status państwa członkowskiego – podkreślili sędziowie TSUE.

Orzeczenie TSUE wydał na dzień przed głosowaniem w brytyjskiej Izbie Gmin ws. porozumienia dotyczącego Brexitu. Porozumienie wzmacnia obóz tych, którzy chcieliby pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Pytanie prejudycjalne do TSUE złożył szkocki sąd. Zwrócili się do niego proeuropejscy politycy i aktywiści, którzy liczą na to, że Wielka Brytania wycofa się z procesu wystąpienia z Unii Europejskiej.


Co z Polakami, jeśli dojdzie do Brexitu
Przypomnijmy, że o Brexicie w kontekście Polaków w Wielkiej Brytanii pisał dziennikarz naTemat Adam Nowiński.

"Zabiorą nam socjal?", "Kto nas będzie bronił, jak UK nie będzie już w Unii? Przecież będziemy dyskryminowani", "Jeśli nie dostaniemy po portfelu, to z pewnością wezmą się za nas pracodawcy. Bezrobocie wygoni nas do domu" – takie komentarze padają ze strony mieszkających na Wyspach obywateli naszego kraju. A jak będzie w rzeczywistości, jeśli dojdzie do Brexitu? Sprawdziliśmy to.

źródło: "Guardian"