Astronomiczna gratka dla rannych ptaszków. Zobaczymy na własne oczy, że Ziemia... nie jest płaska!

Bartosz Godziński
Przed nami superpełnia i całkowite zaćmienie Księżyca. Świadkiem tego niezwykłego zjawiska astronomicznego będziemy w poniedziałek nad ranem (rozpocznie się o godz. 5:41 i potrwa do 6:43). Księżyc znajdzie się też najbliżej orbity Ziemi i przez to będzie gigantyczny. Oby pogoda dopisała...
21 stycznia 2019 zaobserwujemy całkowite zaćmienie Księżyca Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Super Krwawy Księżyc Wilka - tak poranne poniedziałkowe zjawisko nazywają astronomowie. Nie grozi nam inwazja wilkołaków. Nakładają się trzy elementy:
- Superksiężyc - moment, gdy naturalny satelita Ziemi jest najbliżej naszej planety,
- Księżyc Wilka - pierwsza styczniowa pełnia,
- Krwawy Księżyc - pełnia, podczas której Księżyc staje się czerwony.

Kosmiczny seans zacznie się 21 stycznia po godz. 3, a zakończy przed godz. 8. Harmonogram całkowitego zaćmienia prezentuje się tak: początek fazy półcieniowej – 3:36.29; początek fazy częściowej – 4:33.54; początek fazy całkowitej – 5:41.17. Kulminacyjna faza całkowitego zaćmienia zaplanowana jest na godz. 6 (6:12.14); koniec fazy całkowitej – 6:43.15 i wreszcie koniec fazy częściowej – 7:50.39.
"Podczas fazy całkowitej Księżyc będzie czerwony! Będzie to spowodowane padaniem na Księżyc wyłącznie promieni słonecznych rozproszonych w Ziemskiej atmosferze. Można powiedzieć, że w chwili zaćmienia Księżyc oświetlony jest wyłącznie blaskiem nieba tuż po zachodzie Słońca" – czytamy na blogu "Z głową w gwiazdach".


Do oglądania zaćmienia najlepiej wybrać miejsce z dala od świateł miasta. Dodajmy, że to zjawisko obala wszelkie teorie płaskoziemców – na powierzchni naszego naturalnego satelity nie zobaczymy cienia w kształcie dysku.

Przypomnijmy, że 27 lipca 2018 oglądaliśmy najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca i Wielką Opozycję Marsa. Kolejne - częściowe - zaćmienie Księżyca nastąpi 16 lipca 2019 r. Najbliższe całkowite zaćmienie wypada na 26 maja 2021 roku.