Hotele, sanatoria, domy wczasowe... Majątek ZNP robi spore wrażenie

Adam Nowiński
Prawo i Sprawiedliwość drugi raz w swojej rządowej historii wchodzi na wojenną ścieżkę ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Stąd po raz kolejny na wierzch wyciągane są ciężkie działa, m. in. majątek ZNP. W 2007 roku rząd koalicyjny PiS - LPS - Samoobrona mówił o 12 mld zł, z kolei związek o zaledwie 32 milionach. Ile naprawdę wynosi? Sprawdziliśmy to.
Majątek Związku Nauczycielstwa Polskiego jest całkiem pokaźny. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– Do ZNP należy pięć hoteli, osiem domów i ośrodków wypoczynkowych, trzy sanatoria oraz do wynajęcia jest siedem pięter w centrum Warszawy – wyliczał Robert Mazurek, dziennikarz RMF FM w rozmowie z szefem ZNP Sławomirem Broniarzem. Ten odparł mu zmieszany, że to "majątek budowany przez związek od 1905 roku".

Postanowiliśmy więc sprawdzić co dokładnie wchodzi w skład zaplecza finansowego ZNP i ile ono jest warte. Zaczęliśmy od wyliczanki nieruchomości z radiowego wywiadu. Rzeczywiście, Związek Nauczycielstwa Polskiego kontroluje m.in pięć hoteli. Są to: Hotel Logos Lublin, Hotel Logos Warszawa ( naprzeciwko stadionu PGE Narodowy), Hotel Logos Suwałki, Hotel Logos Gdański, kompleks hotelowy Logos Augustów.


Ale to nie wszystko, bo ZNP ma także swoje sanatoria w Szczawnicy, Nałęczowie i Ciechocinku oraz domy wypoczynkowe, ośrodki wypoczynkowe i domy nauczyciela. Tych także jest sporo.

Domy wypoczynkowe:
– Nauczycielskie Centrum Wypoczynkowo-Rehabilitacyjne w Zakopanem
– Dom Wypoczynkowy "Nauczyciel" w Ustroniu Jaszowcu
– Dom Wypoczynkowy "Świteź" w Szklarskiej Porębie
– Dom Wypoczynkowy "HUZAR" w Krynicy Zdrój

Ośrodki Wypoczynkowe:
– Sezonowy Ośrodek Wypoczynkowo-Kolonijny "Belferek" w Sielpi koło Końskich
– Ośrodek Wypoczynkowy "ZENEPOL" w Zakopanem
– Ośrodek Leczniczo-Wypoczynkowy "Delfin" w Ustce
– Ośrodek Wypoczynkowy "Fregata" w Jastrzębiej Górze

Domy Nauczyciela:
– Dom Nauczyciela we Wrocławiu
– Dom Nauczyciela w Hajnówce
– Dom Nauczyciela w Sopocie
– Dom Nauczyciela w Gdyni

Siedziba
We wszystkich tych lokacjach nauczyciele, którzy są członkami związku mają zagwarantowane zniżki. Pozostali – muszą płacić pełną kwotę za pobyt. Ale to nie wszystko z listy nieruchomości ZNP. Pozostaje jeszcze siedziba związku, która w części jest przeznaczona pod wynajem.

"Kameralny, niezależny obiekt z 1931 roku, idealny na siedzibę firmy, przedstawicielstwo handlowe, szkolenia, biuro instytucji finansowej. Zlokalizowany w prestiżowym miejscu z oryginalną przedwojenną zabudową. Bardzo dobra lokalizacja przy Centrum Nauki Kopernik".

"Okolica z rozbudowaną infrastrukturą i doskonałą komunikacją, obok stacji metra, blisko linii tramwajowych na Moście Poniatowskiego (3 przystanki do Centrum) i stacji kolejowej Warszawa Powiśle. Powierzchnia na 7 poziomach. Parking dla ok. 15 samochodów. Całodobowa ochrona i monitoring. Powierzchnia biurowa po generalnym remoncie" – czytamy w ofercie wynajmu na stronie ZNP.

Ile wynosi majątek?
Na to pytanie próbowali odpowiedzieć politycy prawicy od dawna. Ich szacunki były jednak rozbieżne od tych, które podawał ZNP.

– Na majątek ZNP składa się nie tylko rutynowa przez lata fala świadczeń państwa na rzecz organizacji, lecz także majątek przedwojennych organizacji, takich jak Polska Macierz Szkolna – mówił w 2007 roku ówczesny wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski. Dodał, że według jego szacunków majątek ZNP warty jest ok. 12 mld zł i zawiera ok. 100 obiektów.

Innego zdania był wtedy Sławomir Broniarz, który podkreślał, że to, co posiada ZNP, warte jest 32 miliony złotych i składają się na to trzy sanatoria, cztery sezonowe ośrodki wypoczynkowe, 11 domów wczasowych całorocznych, siedziba główna w Warszawie i osiem siedzib wojewódzkich.