Krystyna Pawłowicz na łamach "Washington Post". Powodów do dumy nie ma
Tyle lat przekonywania przez prawicę, że nie ma nic wspólnego z antysemityzmem – i gdy przychodzi żydowskie święto, następuje taki popis, że odbija się echem na całym świecie. Amerykańskie media odnotowały to, z jaką reakcją spotkały się życzenia ambasador USA w Polsce złożone z okazji święta Pesach. "Washington Post" cytuje m.in. posłankę PiS Krystynę Pawłowicz.
W Wielki Piątek, gdy m.in. katolicy i ewangelicy wspominali śmierć Jezusa, Żydzi obchodzili właśnie Paschę, czyli Święto Przaśników. Z tej okazji życzenia życzenia złożyła im na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. I ruszyła lawina antysemickich reakcji.
Jak pisał Jakub Noch, komentarze z uwagami, że "tu Polska, a nie Izrael" i przypomnieniami, że to "Żydzi zabili Jezusa" należały do tych delikatniejszych. Wiele wpisów było tak wulgarnych i nacechowanych językiem rodem z nazistowskiej III Rzeszy, że nie nadaje się do cytowania.
Do tego chóru dołączyły też niektóre osoby publiczne. "Nieprzeciętna śmiałość, Szanowna Pani, nie jest Pani na placówce w Izraelu... W Polsce obchodzimy Triduum Paschalne zakończone Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego - pamiątkę męki, śmierci i powstania z martwych Jezusa Chrystusa, którego Żydzi nie uznają jako Zbawiciela" – komentowała Kaja Godek, działaczka na rzecz totalnego zakazu przerywania niechcianej ciąży i kandydatka w eurowyborach.
Poseł PiS Krystyna Pawłowicz zaś pisała o "prowokacji", uznając wpis z życzeniami pani ambasador za argument, by Fort Trump w Polsce nie powstał i aby prezydent USA jesienią do Warszawy się nie wybierał.
Gazeta cytuje słowa posłanki partii rządzącej mówiące o "prowokacji". Przytacza też komentarz Roberta Bąkiewicza, jednego z organizatorów corocznego Marszu Niepodległości, do którego - jak przypomniano - w ubiegłym roku dołączyła władza PiS.
Na wszelkie nienawistne komentarze Georgette Mosbacher nie zareagowała. W niedzielny poranek opublikowała zaś życzenia z okazji Wielkanocy - święta chrześcijan, w tym katolików.