Wzór ma tylko cieszyć oczy, ale już płytki na tej kamienicy pełnią bardzo praktyczną funkcję

Monika Przybysz
Kamienica Otto Wagnera jest jedną z wielu secesyjnych budowli, które zachwycają kolorem i złoconymi detalami. Na budynek zlokalizowany nieopodal wiedeńskiego targowiska Naschmarkt, warto jednak zwrócić szczególna uwagę.
Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro. Fot. na:Temat
Majolica House, bo tak potocznie nazywa się dom przy Linke Wienzeile 40, to przykład na to, że sztuka użytkowa może jednocześnie pełnić funkcję pragmatyczną.

Na pierwszy rzut oka, upstrzona kwiatowymi wzorami fasada jest niczym więcej, jak pracochłonną realizacją artystycznej wizji czołowego przedstawiciela Art Nouveau.

Wagner wychodził jednak z założenia, że nawet piękne przedmioty lub budynki powinny przede wszystkim spełniać swoją funkcję. Dlatego też zamiast malować bezpośrednio na tynku, kazał kamienicę swojego projektu okleić ceramicznymi, lakierowanymi płytkami - tak, aby utrzymanie jej w czystości stało się łatwiejsze.

Majolika, od której wzięła swoją nazwę kamienica, to potoczna nazwa ceramiki pokrytej ołowiowo-cynową polewą. Ten szczególny rodzaj fajansu po raz pierwszy zaczęto produkować we Włoszech w XIV wieku.

#Huawei #P30Pro #FotografiaNaNowo

Partnerem artykułu jest Huawei.