Policja robi Owsiakowi pod górkę. Pol'and'Rock imprezą podwyższonego ryzyka

Łukasz Grzegorczyk
Pol'And'Rock Festiwal 2019 będzie miał status imprezy podwyższonego ryzyka. Jak informuje w oświadczeniu Fundacja WOŚP, policja w swojej opinii zdefiniowała 11 zagrożeń, które mają uzasadnić decyzję o nadaniu takiego statusu festiwalowi.
Pol'And'Rock Festiwal 2019 będzie miał status podwyższonego ryzyka. Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta
Na stronie festiwalu poinformowano, że w przesłanej do Fundacji opinii policji, koncerty pod scenami Dużą i Małą tegorocznego Pol'and'Rock, mają nadany status imprez podwyższonego ryzyka. To już trzecia taka sytuacja od 2016 r.

Fundacja stoi na stanowisku, że nie ma to nic wspólnego z zapewnieniem bezpieczeństwa – jest za to "jawnym działaniem zmierzającym do utrudniania organizacji Festiwalu, a także jest sprzeczne z przepisami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych". "Pol'and'Rock jest po raz kolejny, jedynym festiwalem muzycznym w Polsce, który musi się mierzyć z taką opinią policji" – czytamy w komunikacie organizatorów wydarzenia.


Fundacja dokładnie opisała, jakie zastrzeżenia miały służby. "Skrajnie niesprawiedliwe jest stwierdzenie, iż na podwyższone ryzyko wpływ mają wydarzenia takie jak 'zamachy na tle nienawiści, w tym zamach na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza'" – stwierdzono.

Kolejne argumenty wymienione przez policję wydają się zaskakujące. Wpływ na decyzję o podwyższonym ryzyku miał mieć fakt, że uczestnicy imprez masowych będą mieli do dyspozycji znacznie mniejszą ilość pociągów specjalnych, pozwalających w określonym czasie powrócić im do miejsca zamieszania. Zdaniem Fundacji, te słowa policja powinna skierować nie do organizatora Festiwalu, tylko do prezesa spółki Przewozy Regionalne.

Na tym nie koniec argumentów, które przedstawiła policja. Wskazywano też m.in., że wpływ na decyzję miał mieć wzrost w 2019 r. fałszywych alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych, szalejący na świecie terroryzm oraz fakt, iż festiwal jest niebiletowany i otwarty, że brak jest barierek pod Dużą Sceną, że istnieje łatwość dostępu do alkoholu, środków odurzających i dopalaczy.

Na końcu wystawionej przez policję opinii pada stwierdzenie, że w czasie 25. edycji Festiwalu Pol'and'Rock jest "wysoce prawdopodobna możliwość wystąpienia przemocy na tle nienawiści czy aktu agresji dążącego do celowego wywołania paniki".

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ma przeprowadzić analizę prawną opinii. Nie wyklucza podjęcia działań na drodze prawno-administracyjnej, by poprzez decyzję sądu zdjąć status imprez podwyższonego ryzyka z obu koncertów na Festiwalu Pol'and'Rock.