O tym musisz pamiętać, jeśli chcesz wyjechać do sanatorium. Kluczowe zmiany weszły w życie

Łukasz Grzegorczyk
Nowe zasady wyjazdów do sanatorium obowiązują od 19 lipca. NFZ wprowadził istotny przepis, który zakłada, że pacjent otrzyma skierowanie na taki pobyt tylko raz w roku. Wszystko w celu zmniejszenia kolejek. Wyjaśniamy, o czym trzeba pamiętać starając się o wyjazd.
Zmieniły się zasady wyjazdów do sanatorium. Na zdjęciu teren uzdrowiska w Nałęczowie. Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
"Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, iż  w dniu 19 lipca 2019 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową" – komunikat o takiej treści widnieje na stronie NFZ.

Co się zmieniło?
Zmiany opisano w czterech punktach. Najważniejsza z nich, to wprowadzenie 12-miesięcznego okresu, który musi upłynąć od dnia zakończenia przez świadczeniobiorcę leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej do dnia wystawienia kolejnego skierowania.


W skrócie oznacza to, że dopiero po roku od wyjazdu do sanatorium dana osoba może złożyć ponowne skierowanie i wyjechać na kolejny turnus.

Ponadto wprowadzono obowiązek przekazania skierowania do oddziału wojewódzkiego NFZ w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia, pod rygorem utraty ważności skierowania. Po ostatnich zmianach nie trzeba już jednak dokonywać weryfikacji skierowania po upływie 18 miesięcy od dnia jego wystawienia.

Powstał też nowy wzór skierowania, a konkretnie usunięto z niego część, w której lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, wystawiający skierowanie, mógł określić miejsce i rodzaj leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.