Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę? Składa się na to kilka czynników

Kamil Rakosza
Zmiany zawodowe, niezależnie od tego, czy wychodzą od strony pracodawcy czy pracownika, podlegają określonym zasadom. Umowa o pracę jest tego dobrym przykładem. Warto wiedzieć, jaki jest okres wypowiedzenia takiej umowy, zwłaszcza jeśli jesteśmy w trakcie zmiany pracy.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest zależny od m.in. rodzaju zawartej umowy. Fot. Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
Nie jesteśmy niewolnikami. Jeśli nasza praca nam nie odpowiada, zawsze możemy podjąć próbę jej zmiany. W przypadku jednak, gdy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, należy pamiętać o odpowiednich terminach wypowiedzenia, po wypełnieniu których możemy zacząć myśleć o nowej, zawodowej przyszłości.

Okresy wypowiedzenia umów o pracę zależą od takich czynników, jak rodzaj zawartej umowy; czas, na który została zawarta umowa oraz okres zatrudnienia u danego pracodawcy. By określić, jaki czas wypowiedzenia umowy jest odpowiedni dla danego pracownika, w pierwszej kolejności trzeba ustalić czy pracownik był zatrudniony na okres próbny, czy na czas określony/nieokreślony.


Dla umowy zawartej na okres próbny do dwóch tygodni, okres wypowiedzenia wynosi trzy dni. Jeśli była zawarta na czas dłuższy niż dwa tygodnie, a krótszy niż 3 m-ce, okres wypowiedzenia będzie wynosił tydzień. Jeśli praca na umowę na czas próbny trwa 3 m-ce, okres wypowiedzenia dla niej to dwa tygodnie.

W przypadku umów zawieranych na czas określony i nieokreślony terminy są dłuższe. Dla pracownika zatrudnionego na krócej niż 6 m-cy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Dla pracownika zatrudnionego na min. 6 m-cy będzie to jeden miesiąc. Natomiast w przypadku kogoś zatrudnionego minimum na 3 lata okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące/