Wojciechowski złożył cztery różne oświadczenia majątkowe. Teraz musi się tłumaczyć w Brukseli

Paweł Kalisz
Janusz Wojciechowski będzie musiał złożyć ponownie oświadczenie majątkowe, jeśli chce zostać unijnym komisarzem – podaje RMF FM. Te, które złożył wcześniej, ubiegając się o funkcję komisarza, uznano za niewystarczające.
Janusz Wojciechowski będzie musiał do czterech różniących się między sobą oświadczeń majątkowych dorzucić kolejne, które rozwieje wszystkie wątpliwości. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
"Jako poseł do PE złożył jedną deklarację, jako członek Trybunału Obrachunkowego inną, jako członek polskiego parlamentu trzecią i jako komisarz jeszcze inną" – taki zapis można znaleźć w dokumencie przygotowanym przez służby Parlament Europejskiego na temat Janusza Wojciechowskiego. Teraz polski kandydat na komisarza do spraw rolnictwa będzie musiał złożyć piąte oświadczenie, jeśli chce objąć tę funkcję.

Warto przy tym zaznaczyć, że – jak informuje radio RMF FM – Wojciechowski nie jest jedynym kandydatem, który będzie musiał złożyć stosowne wyjaśnienia. Pośród 26 europarlamentarzystów tylko 13 złożyło kompletne i wiarygodne dokumenty. Wojciechowski w rozmowie z dziennikarzami rozgłośni wyjaśnił, że różnice "mogą wynikać z różnych wymagań poszczególnych instytucji, np. dla Sejmu trzeba było podawać więcej danych niż w oświadczeniu dla PE".


Kandydaci muszą jak najszybciej złożyć nowe oświadczenia i wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Czas na weryfikację kandydatów pod względem prawnym mija 27 września. Wojciechowski ubiega się o stanowisko komisarza do spraw rolnictwa. Dodajmy, że Ursula von der Leyen uszczupliła kompetencje komisarza pełniącego tę funkcję. Zmieniają się przy okazji zasady dotyczące pomocy państwa w sektorze rolnym. Teraz pomocą dla rolników będzie się zajmować dział "konkurencja" kierowany przez Margrethe Vestager.

Dla Janusza Wojciechowskiego decyzja Ursuli von der Leyen oznacza, że będzie miał mniej pracy, mniej podwładnych i mniejsze kompetencje. Do tej pory w rolnictwie istniały dość elastyczne zasady udzielania pomocy państwa. Każdy kraj mógł wspierać rolników w razie kryzysu kwotą do 25 tys. euro i nie trzeba było tego zgłaszać Komisji. Istnieje obawa, że teraz te zasady się zmienią, a system pomocy rolnikom zostanie uszczelniony.

źródło: RMF FM