Jak głosować poza miejscem zameldowania? Jest na to kilka sposobów

Zuzanna Tomaszewicz
Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Co, jeśli 13 października będziemy poza miejscem zameldowania, a bardzo chcielibyśmy oddać w wyborach swój głos? Oto trzy sposoby, jak to zrobić.
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Gazeta
Pierwszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o wpisanie do rejestru wyborców. Jest to opcja dla tych osób, które chcą głosować w miejscu stałego zamieszkania, ale nie mają w nim meldunku. Można być zarejestrowanym tylko w jednym rejestrze wyborców i trzeba dokonać tego najpóźniej 5 dni przed wyborami

Wpisanie do rejestru może odbyć się drogą internetową, jak i bezpośrednio w urzędzie.

Drugim sposobem jest wpisanie się do spisu wyborców. Dotyczy on osób, które chcą głosować w miejscu swojego "czasowego pobytu" lub, które wiedzą o tym, że na czas wyborów będą przebywać poza miejscem zamieszkania i znają adres tego pobytu.


Do 8 października obowiązuje składanie wniosków przez wyborców o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie. Do 10 października należy złożyć wniosek o wpisanie do spisu w zagranicznych obwodach głosowania oraz obwodach utworzonych na statkach.

Ostatnią możliwością głosowania poza miejscem zameldowania jest zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy. Odnosi się ono do osób, które chcą wziąć udział w wyborach poza miejscem stałego zamieszkania i nie znają adresu, pod którym będą przebywać 13 października.

Zaświadczenie upoważnia do głosowania na terenie kraju, poza jego granicą, a także na polskim statku morskim. Należy złożyć je najpóźniej 5 dni przed wyborami.

Pełny kalendarz wyborczy można znaleźć na stronach PKW.

źródło: gov.pl