Rekordowe kolejki do świadczeń medycznych. Najdłuższe do ortopedycznych - prawie 2 lata

Anna Kaczmarek
Po raz pierwszy, odkąd przygotowywany jest Barometr WHC, średni czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie gwarantowane przekroczył 4 miesiące, wzrastając do poziomu 4,3 miesiąca (ok. 17 tygodni). Jednocześnie o 2 tygodnie skrócił się czas oczekiwania na wizytę u specjalisty - z 4 do 3,8 miesiąca - wynika z analizy stanu polskiej służby zdrowia w okresie lipiec/sierpień 2019 r. przygotowanej przez Fundację Watch Health Care i firmę MAHTA.
Kolejka do kardiologa jest coraz dłuższa. fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta
Spośród wszystkich przebadanych dziedzin medycyny, najgorzej wygląda sytuacja w obszarze ortopedii i traumatologii narządu ruchu, gdzie długość oczekiwania na świadczenie wzrosła ponad dwukrotnie - z 10,9 miesiąca do rekordowego 22,2 miesiąca.

Kolejne pozycje w niechlubnym rankingu zajmują angiologia (13,6 miesiąca) oraz reumatologia (10,1). Jednocześnie jednym z największych pozytywów jest skrócenie się o 3,5 miesiąca - do poziomu 8,1 miesiąca - czasu oczekiwania w liderującej dotychczas dziedzinie - endokrynologii ( w zakresie dostępu do wszelkich świadczeń endokrynologicznych - przyp. red.).


14 miesięcy w kolejce do endokrynologa
Żeby uzyskać poradę specjalisty, jak podaje Fundacja Watch Health Care i firma MAHTA, Polacy muszą poczekać w kolejce średnio 3,8 miesiąca. Porównując dane zebrane w grudniu 2018 r. i styczniu 2019, odnotowano spadek ogólnego czasu oczekiwania na wizyty o 0,2 mies.

Niezmiennie najdłużej czeka się w kolejce do endokrynologa (14 miesięcy). Drugim specjalistą, do którego kolejki są najdłuższe, jest angiolog (13,6 miesiąca). Do specjalistów, do których dostęp jest najbardziej ograniczony zalicza się również immunologa, neurochirurga, kardiologa i ortodontę - średni czas oczekiwania na wizytę u tych specjalistów oscyluje w granicach 9-10 miesięcy.

Z drugiej strony najkrócej - poniżej jednego miesiąca - musimy czekać m.in. na poradę pediatryczną, psychologiczną, chirurgiczną, czy też onkologiczną.

Dłużej do kardiologa, krócej do endokrynologa
W porównaniu do Barometru opublikowanego w lutym 2019 r., zdecydowanie pogorszył się dostęp do kardiologa oraz angiologa. W tych dziedzinach kolejka wydłużyła się o odpowiednio 7 i 6 miesięcy.
Najbardziej skróciła się kolejka do endokrynologa, ale to nadal 14 miesięcy czekania.Fot. Filip Radwański / Agencja Gazeta
Największą poprawę odnotowano natomiast w endokrynologii, gdzie Polacy czekają teraz o 10 miesięcy krócej.

Podsumowując analizowany dostęp do lekarzy specjalistów z 39 dziedzin medycyny, w 11 odnotowano poprawę w dostępności, w przypadku 15 dostępność uległa pogorszeniu, natomiast w przypadku 13 specjalistów czas oczekiwania nie uległ istotnej zmianie (tj. do ok. 0,5 miesiąca).

Źródło: Fundacja Watch Health Care i firma MAHTA