Sukces polskiego funduszu. Jego twórcy wypracowali 32 proc. zysku

Marcin Długosz
Maciej Żak i Łukasz Wejchert to szefowie Dirlango Tech FIZAN, funduszu inwestycji technologicznych dla inwestorów prywatnych, który znalazł się na czele zestawienia Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA). Dzięki inwestycjom przeprowadzonym w kraju i za granicą jego twórcom udało się wypracować aż 32 proc. zysku.
Maciej Żak i Łukasz Wejchert, założyciele funduszu Dirlango Tech FIZAN Materiały prasowe
Opublikowany w formie "porównywarki" ranking prezentuje stopy zwrotu wybranych niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych. – Jest nam niezmiernie miło, że w ramach udostępnionych pierwszych statystyk Dirlango, którego portfelem inwestycyjnym zarządzamy, zajął czołowe miejsce w większości zestawień – komentuje Łukasz Wejchert.
Dane z raportu prezentującego stopy zwrotu wybranych niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętychIZFiA 2019
W portfelu Grupy Dirlango znajdują się firmy wpisujące się w dzisiejsze trendy takie jak mobilność, ochrona środowiska czy cyberbezpieczeństwo. Z polskiego rynku przykładem może być iTaxi – aplikacja do zamawiania taksówki. Wśród zagranicznych podmiotów jest m.in. Beyond Meat, czyli firma produkująca proteiny przypominające mięso.

– W Polsce tworzymy bądź kupujemy udziały w spółkach na etapie, kiedy zaczynają generować zyski, i obejmujemy nad nimi kontrolę, aby tworzyć lokalnych liderów w Europie Środkowo-Wschodniej. Z kolei za granicą szukamy spółek, które są tuż przed IPO i mają potencjał do wielokrotnego wzrostu obrotów – tłumaczy Maciej Żak.

Obecnie Dirlango celuje w spółki z branży bezpieczeństwa cyfrowego, które będzie bardzo ważne w związku z rozwojem technologii dronów i automatyzacją pojazdów. Założyciele funduszu wskazują, że w Polsce rośnie liczba zamożnych osób gotowych inwestować w spółki technologiczne, a co za tym idzie szukających funduszy z odpowiednim zapleczem.

Artykuł powstał we współpracy z Dirlango