Wiemy, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego Sejmu. Duda nie mógł dłużej czekać
Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji na 12 listopada. To równo 30 dni od wyborów, ostatni dzień, kiedy prezydent mógł to zrobić zgodnie z prawem.
Natomiast rzecznik odpowiedział tak, jakby już się spodziewał, jakie jego słowa mogą wywołać reakcje. – Pierwsze posiedzenie Sejmu będzie 12 listopada. Już panu powiem, z czego to wynika. Otóż zgodnie z konstytucją pan prezydent ma 30 dni na zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu – stwierdził.
Mazurek zauważył, że to równo 30 dni od wyborów. d wyborów, oczywiście. Ale kadencja Sejmu trwa cztery lata - to wynika wprost z konstytucji. Pierwsze posiedzenie Sejmu tej kadencji miało miejsce 12 listopada i (kadencja) trwa do 11 listopada tego roku. W związku z powyższym ten termin 12 listopada jest dość naturalny, oczywisty. Więc 12 listopada – dodał Spychalski.
Przypomnijmy, że PiS na razie nie ma większości w Senacie. Partia rządząca będzie mogła więc wykorzystać ten czas, żeby spróbować "przejąć" któregoś z senatorów niezależnych lub z opozycji. Na ten moment partia Jarosława Kaczyńskiego ma 48 miejsc w Senacie. W rozmowie z naTemat o tym, jak PiS może próbować odbić izbę wyższą parlamentu, opowiadał Wadim Tyszkiewicz.
Z kolei senator KO Tomasz Grodzki wprost przyznał, że próbowano go przekupić teką ministra zdrowia.
źródło: RMF FM