Sondaż: PiS traci poparcie. Gdyby partia wystartowała osobno, byłoby jeszcze gorzej

Rafał Badowski
Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska tracą poparcie w porównaniu z wynikiem wyborczym – wynika z sondażu IPSOS dla OKO.press. Ciekawe wnioski płyną z innej symulacji w tym badaniu: co by się stało, gdyby główne ugrupowania wystartowały osobno, a nie – jak to było w wyborach – w koalicjach.
PiS traci poparcie w porównaniu do wyborów parlamentarnych - wynika z sondażu IPSOS dla oko.press. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Zjednoczona Prawica uzyskuje w badaniu 41 proc. poparcia. Gdyby jednak partie ją tworzące zdecydowały się na osobny start, PiS zdobyłoby 35,7 proc. głosów, a Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry 3,3 proc. Trzecie ugrupowanie wchodzące w skład obozu rządzącego, czyli Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskałoby tylko 1,2 proc. poparcia. Próg wyborczy to 5 proc., więc obie partie znalazłyby się poza Sejmem.

Koalicja Obywatelska mogłaby z kolei liczyć na 23 proc. poparcia. Sondaż potwierdza jednak kryzys Platformy Obywatelskiej, czyli mianownika KO. Na PO chce głosować tylko 17,5 proc. badanych, 2,5 proc. natomiast wskazało Nowoczesną. Inicjatywę Polską Barbary Nowackiej popiera 1,4 proc. respondentów, a Zielonych 1,1 proc.


Poparcie dla Razem jest równe 4,1 proc. Na Wiosnę Roberta Biedronia chce głosować 5,5 proc, a na SLD 4,9 proc. PSL może liczyć na 6,4 proc. głosów, a Kukiz'15 na 1,9 proc. Zbadano także poparcie dla formacji tworzących Konfederację. KORWiN może liczyć na 3,1 proc., Ruch Narodowy na 1,9 proc., a KORONA Grzegorza Brauna na 1,3 proc.

W porównaniu z wynikiem wyborów główne siły polityczne w Polsce tracą więc poparcie. PiS zdobyło w wyborach parlamentarnych 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 27,40 proc., PSL 8,55 proc., a Lewica 12,56 proc. Do Sejmu weszła również Konfederacja z wynikiem 6,81 proc.

źródło: oko.press