Marszałek Sejmu nie znajdzie czasu dla Komisji Weneckiej. Jest zbyt zapracowana

Tomasz Ławnicki
W czwartek do Polski przylatuje delegacja Komisji Weneckiej. Ma trybie pilnym wydać opinię na temat nowelizacji ustaw sądowych, które ostatnio wyszły z Sejmu. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek jednak z zagranicznymi delegatami nie zamierza się spotykać. W środku nocy Centrum Informacyjne Sejmu wydało w tej sprawie komunikat.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie znajdzie czasu dla Komisji Weneckiej. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec przyjeżdżają do Warszawy na dwa dni. O wydanie opinii w sprawie forsowanych przez PiS kolejnych zmian w wymiarze sprawiedliwości, czyli tzw. ustawy represyjnej, wystąpił do Komisji Weneckiej marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Marszałek Izby Wyższej z przedstawicielami komisji spotka się przed południem. W planach są też rozmowy z sejmowymi przedstawicielami zarówno opozycji, jak i większości rządzącej, a także z z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Spotkanie z marszałek Sejmu, o jakie poprosiła delegacja, nie dojdzie do skutku. Elżbieta Witek nie znajdzie czasu na rozmowy z Komisją Wenecką.


Z komunikatu wydanego nocą przez Centrum Informacyjne Sejmu wynika, że według marszałek prośba o spotkanie nadeszła zbyt późno, a do tego stało się to w trakcie posiedzenia Sejmu.
Spotkanie z przedstawicielami Komisji Weneckiej - komunikat CIS

W odpowiedzi na korespondencję od przedstawiciela Komisji Weneckiej w sprawie zorganizowania przez Marszałka Sejmu spotkań z przedstawicielami Komisji, CIS informuje, że ze względu na trwające posiedzenie Sejmu, poświęcone wielu ważnym projektom ustaw, w tym ustawie budżetowej państwa oraz zaplanowane liczne komisje sejmowe, a także kilkugodzinne głosowania, organizacja spotkań w oczekiwanym terminie nie będzie możliwa. (...)

Warto zaznaczyć, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest otwarty na wszelką współpracę z instytucjami i podmiotami, także zagranicznymi. Biorąc pod uwagę procedowane projekty, zaplanowany harmonogram prac, a także wcześniejsze zobowiązania Pani Marszałek, zachodzi pewna niezręczność, z powodu dość niestandardowego trybu złożonej prośby. Dokument trafił do Kancelarii Sejmu 8 stycznia w późnych godzinach popołudniowych, zaś spotkania miałyby się odbyć 9 stycznia. Informacja przekazana z kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem, wobec powagi tematyki i rangi osób mających uczestniczyć w spotkaniu, wydaje się propozycją niefortunną.

CIS w komunikacie wyraża przekonanie, "że zaplanowana wizyta reprezentantów Komisji Weneckiej w Ministerstwie Sprawiedliwości pozwoli w pełni zapoznać się ze wszystkimi aspektami związanymi z reformą sądownictwa w Polsce". Już wiadomo, że Zbigniew Ziobro na spotkaniu z delegatami komisji się nie pojawi. W rozmowach ma uczestniczyć jeden z jego zastępców.