Witek broni pisowskich reform. Chce zablokować plan Gersdorf

Paweł Kalisz
Marszałek Sejmu broni pisowskiej reformy sądownictwa. Elżbieta Witek próbuje nie dopuścić do posiedzenia połączonych Izb Sądu Najwyższego, które ma zbadać status sędziów z Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Posiedzenie zwołała Małgorzata Gersdorf na czwartek.
Elżbieta Witek próbuje nie dopuścić do czwartkowego posiedzenia połączonych Izb Sądu Najwyższego Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta
– Decyzje o tym, jak wygląda ustrój sądów regulują ustawy, a ustawy przyjmuje Sejm – powiedziała w środę Elżbieta Witek podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Marszałek Sejmu stwierdziła, że to, co planuje w czwartek I prezes SN jest podważeniem polskiego prawa. Zdaniem Witek Gersdorf chce podważyć kompetencje prezydenta do powoływania sędziów.

Zdaniem Elżbiety Witek zaplanowane na czwartek posiedzenie połączonych Izb Sądu Najwyższego, które ma zbadać status sędziów z Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, powinno zostać wstrzymane. – W poczuciu odpowiedzialności za losy państwa i prawo, jakie stanowimy w Sejmie, podpisałam i skierowałam do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN – powiedziała marszałek.


– Nie może być tak, że Sąd Najwyższy uzurpuje sobie prawo do decydowania o tym, co leży w kompetencjach Sejmu i prezydenta. Stąd ten wniosek, bo sprawa jest ważna, pilna i naprawdę gdyby nie była rozstrzygnięta, może ją rozstrzygnąć wyłącznie TK, bo wszyscy wiemy doskonale, że o zgodności ustaw z Konstytucją decyduje nie SN, a TK – tłumaczyła powody swojej decyzji Witek.

W zeszłym tygodniu Małgorzata Gersdorf przedstawiła wniosek o rozstrzygnięcie prawnych rozbieżności przez składy połączonych Izb Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Posiedzenie ma odbyć się w najbliższy czwartek. W posiedzeniu nie wezmą udziału sędziowie Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Jak podkreśliła prezes SN, to właśnie w ich sprawie będzie się toczyć posiedzenie.

Małgorzata Gersdorf ma nadzieję w trakcie posiedzenia ustalić, czy obecność w składzie sędziowskim sędziego powołanego przez prezydenta RP na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa może łamać Konstytucję, Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Traktat o Unii Europejskiej.

źródło: wp.pl