Efekt brexitu już działa. Mieszkańcy dostali ogłoszenie, że mają mówić tylko po angielsku

Łukasz Grzegorczyk
Języki obce nie będą tolerowane. Trzeba mówić po angielsku, albo opuścić kraj. Taki komunikat pojawił się w ogłoszeniu zatytułowanym "Happy Brexit Day", które trafiło do części mieszkańców Norwich. Sprawą zajęła się policja.
Mieszkańcy Norwich dostali ogłoszenie, że w Wielkiej Brytanii powinni mówić tylko po angielsku. Fot. 123rf.com / William Perugini, screen Twitter / @simon_price01
Kartki z wymownym przesłaniem trafiły do mieszkańców Norwich jeszcze przed oficjalnym wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zdjęcia ogłoszenia pojawiły się w mediach społecznościowych. "W końcu odzyskaliśmy nasz wielki kraj" – wskazał autor.

Czytaj także: O tym trzeba pamiętać po brexicie. 5 najważniejszych faktów istotnych dla Polaków

Dalsza część komunikatu zbulwersowała wiele osób. Wynika z niego, że mieszkańcy powinni używać tylko języka angielskiego. W przeciwnym razie mają opuścić Wielką Brytanię.
Jak podaje "Guardian", sprawa trafiła na policję. "Norwich ma dumną historię bycia przyjaznym miastem, i nie będziemy tolerować tego zachowania" – czytamy w jednym z komentarzy w sieci. Według BBC, która rozmawiała z mieszkańcem Norwich, kartki rozklejono na drzwiach przeciwpożarowych na wszystkich 15 piętrach bloku. Potem usunął je dozorca.


– Absolutnie potępiam ten odrażający plakat. To przestępstwo i wzywanie do nienawiści – ocenił Mike Stonard, członek rady miasta Norwich w rozmowie z "Eastern Daily Press". Nie brakuje głosów, że wspomniane ogłoszenia, to dopiero początek większej akcji zwolenników brexitu. Przypomnijmy, że Wielka Brytania oficjalnie opuściła UE w nocy z piątku na sobotę.

Reakcje na brexit
Warto zaznaczyć, że brexit, który ostatecznie stał się faktem, przez wielu czołowych polityków jest uznawany za historyczną chwilę, niezależnie od tego, czy ktoś popierał wyjście Wielkiej Brytanii z UE, czy był zwolennikiem pozostania w szeregach Wspólnoty.

Czytaj także: Polacy z Norwich odpowiadają na "nakaz" mówienia po angielsku. Reakcja Brytyjczyków jest budująca

Były szef Rady Europejskiej, Donald Tusk, zwrócił się w swoim tweecie do opuszczających wspólnotę Brytyjczyków. "Moi drodzy brytyjscy przyjaciele. Byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy częścią Wspólnoty. I żaden brexit tego nie zmieni" – napisał na Twitterze, załączając do wpisu emotikonkę serca oraz flag Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii.

Czy Polexit jest możliwy?
Wielu Polaków zadaje sobie pytanie, czy możliwe jest, by rząd PiS doprowadził do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Ostatnio TVN 24 zamówił badanie w tej sprawie. Większość respondentów (89 proc.) odpowiedziała, że Polska powinna zostać w UE. Tylko 6 proc. jest za polexitem, a 5 proc. nie ma zdania.

"Czy Pana(i) zdaniem polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej?", bo tak brzmiało pytanie, przyniosło takie wyniki: odpowiedzi "tak" udzieliło w sumie 42 procent respondentów (17 procent z nich odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 25 procent - "raczej tak"), a odpowiedzi "nie" 47 procent pytanych (17 procent "zdecydowanie nie", a 30 procent "raczej nie").