Zwrot podatku akcyzowego. Spełniając te warunki, możesz odzyskać część pieniędzy za paliwo

Dawid Wojtowicz
Jesteś rolnikiem, masz własne gospodarstwo rolne i regularnie wydajesz na olej napędowy do produkcji rolnej? Masz prawo do zwrotu podatku akcyzowego za paliwo rolnicze w 2020 roku. Polscy rolnicy mogą odzyskać ponad 1,1 mld złotych – tyle właśnie pieniędzy na ten cel zarezerwował w tegorocznym budżecie rząd.
Aby ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy używany do produkcji rolnej, należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych, wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) Ivana Gavric / 123rf.com
Co roku wiosną i jesienią rolnicy mogą ubiegać się o dopłatę do oleju napędowego. Zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze przysługuje od hektarów (użytki rolne, na których gospodaruje rolnik) i zwierząt (wielkość stada bydła, jakie rolnik utrzymuje). Tegoroczne stawki zwrotu podatku, jakie przyjął rząd, wynoszą 1,00 zł na 1 litr oleju.

W rozporządzeniu w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej określono kwotę (limit) zwrotu akcyzy za paliwa rolnicze w wysokości: 100 złotych do 1 ha użytków rolnych oraz 30 złotych do 1 DJP (duża jednostka przeliczeniowa) bydła.

W jaki sposób można ubiegać się o odzyskanie części pieniędzy wydanych na olej napędowy? W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych, wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego.
Wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnejMinisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi / https://www.minrol.gov.pl/
Wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze można składać w dwóch różnych terminach: od 3 lutego 2020 r. do 2 marca 2020 r. (faktury za okres od 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.) oraz od 3 sierpnia 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. (faktury za okres od 1 lutego 2020 r. do 31 lipca 2020 r.). Na decyzję ustalającą wysokość zwrotu czeka się do 30 dni.

Wzór wniosku jest dostępny na stronach internetowych urzędów gmin, urzędów wojewódzkich, ośrodków doradztwa rolniczego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także udostępniony w urzędach gmin do kopiowania. Na stronie resortu rolnictwa dodatkowo znajduje się edytowalny formularz wniosku.

Wypłata pieniędzy nastąpi gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta albo przelewem na rachunek bankowy wskazany we wniosku. Pieniądze wypłacane będą w terminach: od 1 do 30 kwietnia 2020 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie oraz od 1 do 30 października 2020 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce jest 1 385,1 tys. gospodarstw powyżej 1 hektara i 342 556 gospodarstw utrzymujących bydło (dane z 2017 roku). Z dopłat do paliwa będą mogli skorzystać producenci rolni, którzy są posiadaczami tych gospodarstw. Do zwrotu podatku nie są uprawnieni hodowcy trzody chlewnej, koni, owiec i kóz.