Zwrot podatku akcyzowego. Spełniając te warunki, możesz odzyskać część pieniędzy za paliwo
Jesteś rolnikiem, masz własne gospodarstwo rolne i regularnie wydajesz na olej napędowy do produkcji rolnej? Masz prawo do zwrotu podatku akcyzowego za paliwo rolnicze w 2020 roku. Polscy rolnicy mogą odzyskać ponad 1,1 mld złotych – tyle właśnie pieniędzy na ten cel zarezerwował w tegorocznym budżecie rząd.
W rozporządzeniu w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej określono kwotę (limit) zwrotu akcyzy za paliwa rolnicze w wysokości: 100 złotych do 1 ha użytków rolnych oraz 30 złotych do 1 DJP (duża jednostka przeliczeniowa) bydła.
W jaki sposób można ubiegać się o odzyskanie części pieniędzy wydanych na olej napędowy? W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych, wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego.
Wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej•Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi / https://www.minrol.gov.pl/
Wzór wniosku jest dostępny na stronach internetowych urzędów gmin, urzędów wojewódzkich, ośrodków doradztwa rolniczego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także udostępniony w urzędach gmin do kopiowania. Na stronie resortu rolnictwa dodatkowo znajduje się edytowalny formularz wniosku.
Wypłata pieniędzy nastąpi gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta albo przelewem na rachunek bankowy wskazany we wniosku. Pieniądze wypłacane będą w terminach: od 1 do 30 kwietnia 2020 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie oraz od 1 do 30 października 2020 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce jest 1 385,1 tys. gospodarstw powyżej 1 hektara i 342 556 gospodarstw utrzymujących bydło (dane z 2017 roku). Z dopłat do paliwa będą mogli skorzystać producenci rolni, którzy są posiadaczami tych gospodarstw. Do zwrotu podatku nie są uprawnieni hodowcy trzody chlewnej, koni, owiec i kóz.