"Polki powinny rodzić tyle dzieci, ile planują". 6 cytatów z wywiadu Małgorzaty Kidawy–Błońskiej

Anna Dryjańska
Małgorzata Kidawa–Błońska udzieliła wywiadu kobiecemu magazynowi "Uroda Życia". Kandydatka KO na prezydenta zdradza, czym – w razie jej wyboru – będzie się zajmował jej mąż, jak wyglądał układ sił w jej domu rodzinnym oraz co zachwyciło ją w książkach Olgi Tokarczuk. Oto 6 cytatów z rozmowy przeprowadzonej przez Agnieszkę Dajbor i Sylwię Niemczyk.
Małgorzata Kidawa–Błońska, kandydatka KO na prezydenta, udzieliła wywiadu magazynowi "Uroda Życia". O czym mówiła? fot. naTemat
1. ODWAGA KOBIET
"Dużo się przez ostatnie lata zmieniło: uważam, że Polska jest dziś bardziej gotowa na to, by mieć kobietę prezydenta, niż Stany Zjednoczone.

(…) Bardzo dużo jeżdżę po Polsce, rozmawiam z ludźmi i to już się stało regułą, że na spotkania z politykami przychodzi więcej kobiet niż mężczyzn. I są dociekliwe, ciekawe świata, zmian, innych ludzi. Są z pewnością odważniejsze w zadawaniu pytań i co bardzo ważne – nie boją się wyrażać swoich poglądów".
2. Pierwszy dżentelmen
"Na pewno będzie dalej reżyserował, w imię wolności. Mamy XXI wiek, nie mogłabym zamknąć w czterech ścianach mężczyzny, który ma pasje, zawód i osiągnięcia".
3. Najlepsze wydarzenie 2019
"Najlepsze wydarzenie to oczywiście Nobel dla Olgi Tokarczuk. Pamiętam jak wiele lat temu czytałam jej książki, jeszcze wtedy zupełnie nie wiedziałam kim jest, ale zrobiły na mnie takie wrażenie, że każdemu mówiłam: 'Słuchajcie, musicie przeczytać, w tym jest olbrzymi potencjał'. Pamiętam, jakie to było dla mnie ogromne przeżycie: 'Prawiek i inne czasy'. Jakież wrażenie zrobiła na mnie ta książka!


Ten Nobel to najlepsza promocja Polski i polskiej kultury od lat. Ale powiedzmy sobie szczerze: jedna Tokarczuk nie uzdrowi wizerunku Polski w świecie. Dla mnie osobiście jest to bardzo bolesne, że na forum Unii Europejskiej rozmawia się o demokracji i praworządności w Polsce, że przestaliśmy być postrzegani jako kraj tolerancyjny".
4. Dzieci
"(Polki) powinny rodzić tyle dzieci, ile planują. Pewnie, że super jest mieć dużą rodzinę, ale każdy decyduje sam. I wiemy już ze statystyk, że niestety 500+ nie spowodowało wzrostu urodzeń. Zachętą do tego może być łatwiejszy dostęp do żłobków i przedszkoli, elastyczny czas pracy zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn".
5. Patriotyzm
"Jestem patriotką, mam poczucie dumy i jestem dumna z Polski. I nie mam problemu z tym, aby głośno powiedzieć, że wzrusza mnie nasz hymn i że zawsze uronię łzę, kiedy słyszę 'Warszawiankę'.

Ale patriotyzm to nie tylko duma z tego, co się nam udało, lecz też umiejętność mówienia o tym, co musimy naprawić. Nie godzę się na to, żeby o tym, kto jest, a kto nie jest patriotą, decydowali ci, którzy najgłośniej krzyczą: 'Polska!'. Bo oni często nie robią nic poza tym".
6. Rezygnacja z pracy zarobkowej
"Podczas jednego ze spotkań na Mazurach rozmawiałam z panią, która pracowała jako szwaczka. Ma czworo dzieci, na każde dostaje 500+, więc zrezygnowała z pracy, bo otrzymywała za nią tyle samo albo nawet mniej niż z państwowej wypłaty. Ale co będzie z jej emeryturą? Rozmawiałyśmy o tym, okazało się, że nie myślała o emeryturze. A przecież rezygnacja z pracy ma swoje konsekwencje w przyszłości".

źródło: UrodaZycia.pl