Z myślą o pacjentach. Aplikacja, która ułatwi dbanie o zdrowie i usprawni opiekę medyczną

Dawid Wojtowicz
Każdy pacjent w Polsce staje przed tym problemem. W systemie, w którym publiczna służba zdrowia przeplata się z prywatną opieką medyczną, a lekarzy specjalistów z braku wyjścia zmienia się jak rękawiczki, wyzwaniem staje się rosnąca liczba informacji o chorobach, lekach i szczepieniach. W tym gąszczu przewodnikiem będzie Comarch HealthNote.
Comarch HealthNote to internetowa książeczka, która pozwala pacjentowi prowadzić historię swojego zdrowia i gromadzić dokumentację medyczną, którą można potem łatwo udostępnić lekarzowi Materiały prasowe / Comarch
Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, często podróżujesz lub wyjeżdżasz do pracy za granicę, pewnie korzystasz z wielu poradni i przychodni. Wizyty u różnych lekarzy nie tylko powiększają dokumentację medyczną, ale także powodują jej rozproszenie po placówkach. Przy kolejnej konsultacji trudno ją streścić, a w razie kryzysu – szybko skompletować.

Tymczasem niepełna informacja o stanie zdrowia może prowadzić do błędnej diagnozy albo przepisania leków o poważnych efektach ubocznych. Z myślą o pacjentach, którzy gubią się w długiej historii swoich chorób i terapii, powstała internetowa książeczka zdrowia. Jest to medyczna aplikacja mobilna, działająca w chmurze.

Idea aplikacji dla zdrowia Comarch HealthNote jest bardzo prosta – pacjent ma mieć kompletną i aktualną dokumentację medyczną pod ręką, zawsze i wszędzie. Cyfrowa książeczka zdrowia składa się z dwóch narzędzi: aplikacji mobilnej do wprowadzania danych, monitorowania zdrowia i podglądania dokumentów oraz aplikacji webowej – dostępnej przez przeglądarkę WWW.
Pacjentom aplikacja Comarch HealthNote umożliwia m.in. wprowadzanie pomiarów parametrów życiowych i wyników badańMateriały prasowe / Comarch
Bezpieczeństwo danych gromadzonych w aplikacji do dokumentacji medycznej zapewnia technologia chmury. Oznacza to, że nie są one przechowywane w narażonych na awarie czy infekcje smartfonach pacjentów, lecz we właściwie zabezpieczonym archiwum danych na serwerach Comarch, twórców mobilnej książeczki zdrowia. Dane są odpowiednio zabezpieczone i szyfrowane, zarówno na poziomie chmury, jak i aplikacji mobilnej.

Również pacjent może przeciwdziałać dostępowi nieupoważnionych osób do swoich danych. Aplikacja oferuje szereg wbudowanych zabezpieczeń. Użytkownik może wybrać dowolny sposób dostępu do mobilnej książeczki dla zdrowia: za pomocą hasła, kodu PIN, odcisku palca lub usługi rozpoznawania twarzy (face ID).



Twórcy internetowej książeczki zdrowia nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa – cały czas pracują nad udoskonaleniem aplikacji Comarch HealthNote. Planują m.in. integrację z kolejnymi partnerami biznesowymi, dodanie kolejnych modułów i funkcji, dzięki którym dbanie o zdrowie będzie jeszcze wygodniejsze. Apkę można pobrać za darmo z Google Play lub App Store.

Artykuł powstał we współpracy z Comarch