To tak depresja wygląda od środka. Poruszająca piosenka żony o chorobie męża

Tomasz Ławnicki
Data premiery utworu nie jest przypadkowa. 23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Klementyna Umer nagrała piosenkę zatytułowaną "Pani D.". Owa "Pani" jest artystce bliska ze względu na to, z czym zmaga się jej mąż – aktor, reżyser i muzyk Jacek Bończyk.
"Pani D." – utwór Klementyny Umer o depresji. Fot. screen ze strony YouTube.com / Klementyna Umer
To jest wyjątkowo osobiste wyznanie. Bo o depresji, a konkretniej - o jej nawrocie - nie mówi ktoś, kto przeczytał wiele mądrych książek i artykułów na ten temat. Tu narratorem jest osoba, które zmagania z tą chorobą obserwuje z bardzo bliska.

– Kiedy napisałam ten tekst, pokazałam go Jackowi i zapytałam go: "Czy to tak jest?". Odpowiedział: "Tak, to mnie boli, ale tak właśnie jest" – wyznaje Klementyna Umer. Jacek Bończyk od 18 lat choruje na depresję. Klementyna Umer w tej chorobie mu towarzyszy od lat 11.

"Gdy usiądzie mi na sercu,
Zdusi oddech, zbudzi łzy,
Znów pożegnam się z jasnością
Na czas jakiś,
Milion chwil".


Klementyna Umer, aktorka znana choćby z ról w warszawskich teatrach Rampa, Kwadrat czy 6. piętro oraz z licznych ról dubbingowych, nagrała "Panią D.", aby utwór ten był wsparciem dla wszystkich zmagających się z depresją oraz ich bliskich, którzy im w tym towarzyszą. I oczywiście dla męża.
Poruszający przekaz utworu wzmacnia sugestywny teledysk, który pokazuje, jak wyglądają zmagania chorego z "Panią D.".


Dzień Walki z Depresją
Szacuje się, że na świecie żyje ponad 120 mln ludzi chorych na depresję. Schorzenie to w Polsce może dotyczyć nawet 17 proc. społeczeństwa, czyli choruje prawie co piąty Polak. Około dwukrotnie częściej na depresję chorują kobiety niż mężczyźni.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa zaburzenia depresyjne za jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności zawodowej i społecznej. Prawdziwie alarmujące są dane, że ponad połowa z chorujących próbuje odebrać sobie życie, a myśli samobójcze ma ok. 80 proc. osób z depresją.

Czytaj także: "Każdego dnia walczę o życie". Jacek opowiada o codziennym zmaganiu z depresją

"Piosenka powstała z potrzeby wspierania świadomości i wiedzy dotyczącej depresji, która wg WHO jest w czołówce najczęstszych chorób, a która przez wielu wciąż - z powodu braku rzetelnych informacji - jest bagatelizowana" – czytamy w opisie utworu Klementyny Umer.