Wspiera, ale i kontroluje kierowców. Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Artykuł sponsorowany
Konieczność posiadania ubezpieczenia OC przez kierowców w Polsce wymusza istnienie instytucji, która będzie pilnowała, by nikt nie uchylał się od tego obowiązku. W naszym kraju tym nadzorcą jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który na rodzimym rynku ubezpieczeń odgrywa rolę swego rodzaju urzędu centralnego.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która wypłaca odszkodowania poszkodowanym przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców Cathy Yeulet / 123rf.com
Artykuł powstał w ramach cyklu #ODPOWIEDZIALNI
Fundusz powstał w 1990 roku z myślą o ochronie interesu osób ubezpieczonych. Jego członkami są wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, które na obszarze Polski prowadzą działalność w zakresie podstawowego ubezpieczenia OC dla właścicieli samochodów mechanicznych oraz rolników. Siedziba organizacji znajduje się w Warszawie.

Większość kierowców utożsamia UFG z organem kontrolnym. Faktycznie, fundusz stawia sobie za cel uszczelnienie systemu obowiązkowych ubezpieczeń. Z tego zadania wywiązuje się, nakładając kary na nieubezpieczonych – kierowców, którzy nie wykupili polisy OC. Pomaga mu w tym "wirtualny policjant" – System Wykrywania Nieubezpieczonych Pojazdów.

Jednak fundusz zgodnie z nazwą gromadzi środki, które przeznacza na finansowanie odszkodowań osobom pokrzywdzonym w wypadkach samochodowych, spowodowanych przez kierowców bez aktualnej polisy OC i nieubezpieczonych rolników. Dotyczy to też sytuacji, gdy sprawcy zbiegli z miejsca zdarzenia, a ich tożsamość pozostaje nieznana.

W przypadkach, gdy sprawca nie był ubezpieczony, UFG najpierw z własnych funduszy zaspokaja roszczenia osób poszkodowanych (100 proc. świadczeń zarówno za szkody na osobie, jak i w mieniu), a następnie obciąża nieubezpieczonego kierowcę kosztami likwidacji szkody w ramach procedury dochodzenia zwrotu wypłaconego odszkodowania.

W sytuacjach, gdy sprawca nie jest znany, UFG wypłaca za tzw. szkody osobowe (śmierć, rozstrój zdrowia powyżej 14 dni) 100 proc. należnych świadczeń. Za szkody majątkowe (uszkodzone auto) fundusz zapłaci, jeśli w wypadku ktoś zginął lub poważnie ucierpiał, przy czym kwotę odszkodowania za samochód pomniejszy wtedy o 300 euro.

Dochodzenie roszczeń od UFG wymaga zgłoszenia szkody spowodowanej przez niezidentyfikowanego lub nieubezpieczonego kierowcę za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego, który sprzedaje polisy OC. Fundusz wypłaca również świadczenia w przypadku ogłoszenia upadłości ubezpieczyciela.

Fundusze UFG pochodzą ze składek odprowadzanych obowiązkowo przez wszystkie zakłady ubezpieczeń w Polsce. Zasady funkcjonowania tej organizacji określa Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Artykuł sponsorowany