Automatyczne przedłużenie polisy. W jakich sytuacjach kierowca ma taką gwarancję?

Artykuł sponsorowany
W poradnikach o ubezpieczeniu samochodu często ostrzega się kierowców, by nie zapomnieli o zakupie obowiązkowej polisy OC. I słusznie, bo za brak ciągłości tego ubezpieczenia właścicieli aut czekają niemałe kary finansowe. W niektórych przypadkach zapominalstwo nie będzie jednak miało dla nich tak przykrych konsekwencji.
Nie zawsze wygaśnięcie ubezpieczenia OC równa się ustaniu ochrony. Nierzadko wykupiona na rok polisa ulega automatycznemu przedłużeniu po upływie jej ważności Antonio Guillem / 123rf.com
Artykuł powstał w ramach cyklu #ODPOWIEDZIALNI
Dlaczego? Bo nie zawsze wygaśnięcie ubezpieczenia OC równa się ustaniu ochrony. Nierzadko wykupiona na rok polisa ulega automatycznemu przedłużeniu po upływie jej ważności. W rezultacie zapominalscy kierowcy nie muszą obawiać się kar ze strony UFG, ale muszą liczyć się z wezwaniem do zapłaty za kolejny okres ubezpieczenia.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek poinformować kierowcę o zbliżającym się końcu obowiązywania umowy na 14 dni przed wygaśnięciem polisy OC. Jeśli dany kierowca dalej pozostaje właścicielem ubezpieczonego samochodu, to przy braku jego odpowiedzi na wysłany monit ubezpieczyciel i tak przedłuży mu polisę.

Oznacza to, że nawet jeśli właściciel samochodu zapomni o opłaceniu składki, wciąż będzie posiadał ważne ubezpieczenie OC, co sprawi, że w bazie danych, do których dostęp mają UFG czy policja, będzie nadal figurował jako osoba ubezpieczona. Innymi słowy, z każdym rokiem właściciele tych samych samochodów mogą spać spokojnie.

Do wyboru mają oni trzy opcje. Mogą w ciągu 14 dni przed wygaśnięciem starej umowy wypowiedzieć OC i od razu kupić nową polisę w innej firmie. W okresie tych dwóch tygodni mogą ewentualnie najpierw wykupić ubezpieczenie w innym towarzystwie, a następnie zrezygnować z usług swojego poprzedniego ubezpieczyciela.

Ostatnia możliwość to zakup nowej polisy i wypowiedzenie starej po jej wygaśnięciu, przy czym taka droga postępowania wiąże się z koniecznością zapłaty składki za okres, w którym obowiązywać będzie polisa automatycznie przedłużona przez starego ubezpieczyciela. Jest to więc wariant nieopłacalny ekonomicznie (płatność za dwie polisy).

Wznowienie OC po upływie jej ważności nie dotyczy natomiast nowych właścicieli używanych aut. Choć mogą oni korzystać z dotychczasowej polisy sprzedawcy, to są zobowiązani do zakupu w dowolnym towarzystwie nowego OC przed końcem obowiązywania umowy otrzymanej od zbywcy, aby zachować ciągłość ubezpieczenia.

O automatycznym przedłużeniu polisy OC nie ma też mowy w przypadku niewywiązywania się kierowcy z ratalnej płatności za OC. Jeśli kierowca zwleka ze spłatą kolejnych rat, ubezpieczyciel nie przedłuży automatycznie polisy na kolejny rok, bo nie została ona opłacona w całości. Wznowieniu nie podlegają także krótkoterminowe (nieroczne) polisy OC.

Artykuł sponsorowany