Ilu zakażonych koronawirusem na Podkarpaciu? Oto, co musisz wiedzieć

Aneta Olender
57-letnia mieszkanka Leżajska to jak na razie jedyny potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Kobietą zajmują się specjaliści z oddziału zakaźnego w Łańcucie. Regionalny Sanepid zdecydował, że 93 osoby muszą poddać się kwarantannie. Jedenaście osób jest hospitalizowanych. Pod nadzorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej są 422 osoby.
Na Podkarpaciu dotychczas potwierdzono jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Ile osób może być jeszcze zakażonych?


57-letnia kobieta z kaszlem, gorączką i dusznościami, na oddziale zakaźnym w Łańcucie pojawiła się w poniedziałek. Zakażenie potwierdzono w środę 11 marca. Jak poinformował dyrektor sanepidu, służby sanitarne starają się dotrzeć do wszystkich tych, z którymi mogła mieć ona kontakt. Pacjentka jest w dobrym stanie.

Które obiekty będą zamknięte?


Decyzją rządu wszystkie placówki edukacyjne, uczelnie wyższe, obiekty kultury będą zamknięte. Do końca tygodnia szkoły będą jednak zapewniać opiekę tym dzieciom, które nie będą miały zapewnionej opieki w domu. Władze apelują także o to, aby w miarę możliwości ograniczyć wychodzenie z domów. Podkarpacka wojewoda zarządziła zawieszenie organizowania wszelkich imprez. Samorządowcom zaleciła także odwołanie zajęć w dziecięcych klubach i żłobkach.


Mielec
Do końca tygodnia ograniczono funkcjonowanie Dziennego Domu Pobytu oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej. Placówki te będą zamknięte od 16 marca. Nieczynne będą także: Samorządowe Centrum Kultury, Pływalnia Rekreacyjna "Smoczka", Miejska Biblioteka Publiczna SCK oraz jej filie. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ograniczyło obsługę klienta, zalecając zgłaszanie wszelkich kwestii telefonicznie.

Łańcut
Do odwołania zamknięte Muzeum-Zamek. Burmistrz zaapelował do mieszkańców, aby powstrzymali się przed załatwianiem spraw w urzędach.

Leżajsk
Burmistrz miasta, w którym mieszkała pierwsza kobieta u której potwierdzono koronawirusa, zakazał Fundacji Chasydów Polska organizacji pielgrzymki chasydów w Leżajsku.

Rzeszów
Do końca marca nie będą odbywały się żadne spotkania autorskie i zajęcia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Ci którzy kupili bilety na wydarzenia organizowane przez Filharmonię Podkarpacką mogą dokonywać tylko w kasie instytucji, nawet jeśli bilet zakupiono online.

Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej poinformował, że 29 marca na uczelni nie będą odbywały się żadne zajęcia dydaktyczne. Okres zawieszenia może ulec zmianie. O zawieszeniu zajęć do odwołania zdecydowały także władze Uniwersytet Rzeszowskiego. Wprowadzono także zakaz odwiedzin w akademikach. Z kolei na Politechnice zajęć nie będzie do 10 kwietnia. Pracownicy, studenci i doktoranci uczelni nie mogą także wyjeżdżać zagranicę.

Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania podjął podobne kroki, odwołał wyjazdy tych pracowników, którzy zajmują międzynarodową rekrutacją. Studenci przebywający w Polsce dzięki programowi Erasmus także na razie nie mogą podróżować.

Tarnobrzeg
W Wojewódzkim Szpitalu imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej wprowadzono zakaz odwiedzin pacjentów przebywających na wszystkich oddziałach.

Jak działa komunikacja miejska?


Decyzją prezydenta Mielca kursy szkolnych linii Miejskiej Komunikacji Samochodowej są odwołane. Od najbliższej soboty (14 marca) obowiązywać będzie taki rozkład jazdy, jak w ferie. Co więcej, pasażerowie będą mogli wchodzić do autobusów tylko środkowym i tylnym wejściem i nie będę mogli kupić biletu u kierowcy. Zapowiedziano także systematyczną dezynfekcję pojazdów.

Czytaj więcej: Szpitale cierpią na brak zaopatrzenia. Jaśkowiak zdradził, na ile go wystarczy w Poznaniu

Gdzie można uzyskać pomoc?


Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę placówek w każdym regionie, które udzielają świadczeń w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Na Podkarpaciu są to:

Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy

– Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Chorób Wątroby
– Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii,

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu

– Oddział obserwacyjno-zakaźny z Pododdziałem Hepatologicznym i Ośrodkiem Leczenia WZW – Oddział intensywnej terapii i anestezjologii

Szpital Specjalistyczny w Jaśle

–Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i WZW
– Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Centrum Medyczne w Łańcucie

– Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych z Pododdziałem Hepatologicznym
– Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu

– Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Chorób Wątroby
– Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu

– Oddział Obserwacyjno-Zakaźny
– Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku

– Oddział Obserwacyjno-Zakaźny
– Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie

– Zespół transportu sanitarnego

Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu

– Zespół Transportu medycznego- świadczenia zdrowotne udzielane w specjalistycznym środku transportu

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu

– Zespół Transportu Medycznego

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie

– Transport Sanitarny

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku

– Zespół Transportu Medycznego

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Świętej Jadwigo Królowej w Rzeszowie

– Pododdział intensywnej terapii i anestezjologii dla dzieci i noworodków

Czytaj więcej: "Personel jak mięso armatnie". Lekarz mocno o tym, czy jesteśmy gotowi na koronawirusa