Testują pierwszą na świecie szczepionkę na covid-19. Wyizolowali już koronawirusa

Monika Piorun
Mikrobiologom z kilku kanadyjskich ośrodków badawczych udało się wyizolować wirusa SARS-CoV-2, co może znacząco przyspieszyć znalezienie skutecznej ochrony przed covid-19. Na Uniwersytecie Saskatchewan już rozpoczęto oficjalną fazę testów szczepionki przeciwko koronawirusowi. 12-osobowy zespół badawczy dostał na to grant o wartości ponad 1 mln dolarów.
W Kanadzie udało się dokonać sporego odkrycia dotyczącego koronawirusa. Dzięki wyizolowaniu SARS-CoV-2 można rozwinąć prace nad szczepionką przeciwko covid-19. Kiedy uda się ją wprowadzić na rynek? Fot. Sasirin Pamai/123RF
Szacuje się, że nawet 70 proc. Kanadyjczyków może zostać zakażonych koronawirusem. Pandemia ogłoszona przez WHO stała się faktem. W Calgary covid-19 zdiagnozowano nawet u dziecka, choć początkowo uważano, że młode organizmy są bardziej odporne na zakażenie. Wśród osób objętych kwarantanną znajduje się obecnie premier tego kraju, Justin Trudeau. U jego żony potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2.

Czytaj także: Żona premiera Kanady zakażona koronawirusem. Justin Trudeau objęty kwarantanną

Mimo że wiele grup badawczych z różnych krajów (wśród których są także Polacy, m.in. dr Mariola Fotin-Mleczek), to jednak Kanadyjczycy zdają się nieco wyprzedzać pozostałe zespoły naukowe.

Szczepionka na covid-19. Kanada pionierem badań?

Już za kilka tygodni ma się zakończyć pierwsza faza testów nowej szczepionki przeciwko covid-19 opracowanej przez Kanadyjczyków. Na razie skuteczność nowego preparatu badana jest na zwierzętach (m.in. myszach, chomikach i fretkach).


Potem rozpoczną się dalsze badania kliniczne, które mają potwierdzić, czy szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie mogła chronić ludzi przed covid-19.
Naukowcy z Uniwersytetu Saskatchewan podjęli współpracę z VIDO-InterVac, któremu udało się już stworzyć kilka szczepionek koronawirusowych dla zwierząt. Firma, która jest członkiem globalnej inicjatywy finansowania badań nad SARS-CoV-2 o wartości 2,6 mln dolarów, rozpoczęła budowę pilotażowej linii produkcyjne umożliwiającej tworzenie nowego preparatu przeciwko covid-19 na skalę przemysłową.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi może pomóc nie tylko ludziom, ale i zwierzętom

Wiedza, jaką już udało się zdobyć Kanadyjczykom, może znacząco rozwinąć prace badawcze nie tylko nad nową szczepionką na covid-19, ale także może pomóc w opracowaniu innowacyjnych leków przeciwwirusowych oraz nowych terapii zwiększających ogólną odporność organizmu na najbardziej niebezpieczne patogeny. Badacze mają też nadzieję na to, że uda się im zrozumieć, jak podatne na SARS-CoV-2 są różne gatunki zwierząt hodowlanych (m.in. kurczaki, indyki i świnie), które ich zdaniem również mogą być zagrożone zakażeniem koronawirusem. Na razie nie podano terminu zakończenia wszystkich etapów prac badawczych nad nową szczepionką na covid-19.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

5 tygodni od momentu zakażenia. Tyle może przetrwać w organizmie koronawirus [Nowe badania]
Tydzień temu nikt nie uwierzyłby, że to możliwe. Ta decyzja władzy PiS może zmienić bardzo wiele
Gdzie jest koronawirus w Polsce? Interaktywna mapa zachorowań na covid-19 [pomiar na żywo]


źródło: University of Saskatchewan (USASK)