Ponad 1500 przypadków koronawirusa w ciągu doby. To drugi po Włoszech najbardziej dotknięty kraj UE

Katarzyna Zuchowicz
Ponad 6 tys. przypadków zakażenia koronawirusem zanotowano w Hiszpanii. Ponad 1500 w ciągu jednego dnia. To drugi po Włoszech kraj Europy, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest dziś najgorsza w Europie. W sobotę rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. Koronawirusem zaraziła się m.in. żona premiera.
W Hiszpanii zanotowano ponad ponad 6 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Premier Pedro Sanchez ogłosił stan zagrożenia epidemicznego w całym kraju. fot. screen/https://youtu.be/VMTpEaZwlkQ
Hiszpania, po Włoszech, staje się nowym epicentrum zachorowań koronawirusem w Europie. Jeszcze przed weekendem w ciągu dwóch dni liczba śmiertelnych przypadków podwoiła się - z 54 w środę do 122 w piątek. W samym Madrycie zanotowano 80 zgonów. Ale tak było do piątku.

Czytaj także: Potwierdzono kolejne przypadki koronawirusa w hotelu na Teneryfie, gdzie są też Polacy

W sobotę sytuacja wygląda jeszcze gorzej. W ciągu dobry zanotowano tu ponad 1500 nowych przypadków - z 4231 w piątek do 5700 w sobotę rano. Najnowsze dane mówią o ponad 6300 zakażonych osobach i 196 zgonach.


Premier Hiszpanii Pedro Sanchez obawia się, że najbliższym tygodniu liczba zachorowań może sięgnąć 10 tys. W sobotę rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego, który ma trwać 15 dni.

W praktyce oznacza to to m. in. ogromne ograniczenia w poruszaniu się. Od niedzieli Hiszpanie w całym kraju mogą wychodzić z domów jedynie do pracy, do lekarza lub by zrobić niezbędne zakupy, czy w celu opieki nad innymi osobami.
Koronawirusem zakaziła się m.in. Begoña Gómez, żona premiera Pedro Sáncheza. Informacja pojawiła się w mediach tuż po telewizyjnym wystąpieniu szefa rządu. Oboje są w dobrym stanie. Wśród zakażonych koronawirusem jest też minister ds. równości Irene Montero, minister ds. polityki terytorialnej i służb publicznych Carolina Darias oraz Ana Pastor, wiceprzewodnicząca Kongresu Deputowanych z Partii Ludowej. Pozytywne wyniki testów otrzymali też skrajnie prawicowej partii Vox Santiago Abascal i były szef NATO Javier Solana.

W Madrycie i Katalonii już wcześniej podjęto drastyczne kroki do walki z koronawirusem. Katalonia. Kilka miast w pobliżu Barcelony jest odciętych od świata, wprowadzono godzinę policyjną. W Madrycie zamknięto bary i restuaracje, sklepy.

To jak szybko przybywa zachorowań, widać na wykresach. Na przykład ten poniżej porównuje ją do sytuacji we Włoszech:
Czytaj także: Najgorsza doba od wybuchu epidemii koronawirusa we Włoszech. Rekord zgonów w ciągu doby