Tak można robić więcej testów na koronawirusa. Rząd nie korzysta z prywatnych laboratoriów

Anna Kaczmarek
Ciągle wykonujemy zbyt mało testów na obecność koronawirusa, a to klucz do opanowania epidemii. Forum Zdrowia Publicznego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców apeluje do rządzących o włączenie prywatnych laboratoriów do systemu testowania na obecność koronawirusa.
Powinniśmy włączyć prywatne laboratoria do systemu wykonywania testów na koronawirusa. Fot. rochu2008/123RF
"W poczuciu odpowiedzialności za maksymalne możliwe ograniczenie liczby zarażeń koronawirusem w Polsce, apelujemy o bieżące kontraktowanie wykonywania testów na obecność koronawirusa w prywatnych laboratoriach. Wykorzystanie dostępnych na rynku zasobów może doprowadzić do zwielokrotnienia liczby wykonywanych badań” – pisze ZPP.

Mogą zarażać koronawirusem nieświadomie


Dodaje, że jest to szczególnie istotne wziąwszy pod uwagę fakt, że wśród młodzieży może być wielu bezobjawowych nosicieli wirusa, zarażających nim nieświadomie kolejne osoby.
Forum Zdrowia Publicznego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców
Apel

Z punktu widzenia zdrowia publicznego kluczowe jest możliwie najpowszechniejsze identyfikowanie osób zarażonych i bieżące poddawanie ich odpowiednim procedurom kwarantanny.

Organizacja podaje, że liczba wykonywanych w Polsce testów zwiększa się, jednak przepustowość systemu wciąż nie jest wystarczająca w stosunku do potrzeb. Jednocześnie, niewykorzystywany pozostaje bardzo duży potencjał infrastrukturalny i technologiczny, którym dysponują prywatne laboratoria. Rynek ten dysponuje szerokimi zasobami, najwyższej jakości aparaturą oraz sprawnym zapleczem logistycznym.


Zdaniem ZPP, żeby uruchomić w procesie testowania prywatne laboratoria i skoordynować pracę, konieczne jest jak najszybsze zorganizowanie "okrągłego stołu” z udziałem przedstawicieli władz państwowych, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, a także szefów firm laboratoryjnych, w trakcie którego omówione zostałyby możliwości działania w powyższym zakresie.

Czytaj także: Główne laboratorium przestało badać próbki na koronawirusa. Dwoje pracowników zakażonych?

Testy ograniczają epidemię koronawirusa


ZPP przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wykonywanie testów na obecność koronawirusa w każdym przypadku podejrzenia zakażenia.

"Korea Południowa stworzyła efektywny system darmowych testów w modelu drive-through. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że powszechność testów może być skuteczną metodą ograniczania liczby zarażeń, a w konsekwencji również liczby przypadków śmiertelnych zachorowań”.

Źródło: Forum Zdrowia Publicznego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców