Zapalenie spojówek może być objawem covid-19. Amerykańska Akademia Okulistyczna ostrzega

Monika Piorun
Stan zapalny i zaczerwienienie oczu mogą być jednym z sygnałów świadczących o możliwości zakażenia koronawirusem. Okuliści ze Stanów Zjednoczonych wydali nowe oświadczenie dotyczące covid-19. Zapalenie spojówek na liście objawów obecności wirusa SARS-CoV-2 umieściła także Światowa Organizacja Zdrowia. Do sprawy odniosło się również Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Najwięcej emocji wzbudziły jednak pielęgniarki z USA, które potwierdzają, że obok podstawowych objawów covid-19 zapalenie spojówek zdarza się najczęściej wśród osób, którymi się opiekują.
Zaczerwienione oczy mogą świadczyć nie tylko o zapaleniu spojówek, ale także wskazywać na jeden z najrzadszych objawów zakażenia koronawirusem. Fot. Vera Kuttelvaserova Stuchelova/123RF
Amerykańska Akademia Okulistyki ostrzega, że jednym z objawów wskazujących na możliwość zakażenia koronawirusem może być zapalenie spojówek, dlatego zaleca okulistom szczególną ostrożność w trakcie badania pacjentów:
Amerykańska Akademia Okulistyki (AA0)

Ostatnie doniesienia z różnych raportów na temat covid-19 wskazują, że koronawirus może powodować łagodne pęcherzykowe zapalenie spojówek (występujące w odróżnieniu od innych przyczyn wirusowych), które może być wywołane przez kontakt aerozolu ze spojówką.

U zakażonych może dojść do zaczerwienienia oczu i okolic wokół nich.

Nowy objaw koronawirusa – zapalenie spojówek


Ryzyko covid-19 może występować w przypadku osób skarżących się na zapalenie spojówek, które mogą mieć również pozostałe objawy zakażenia koronawirusem: gorączkę, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, a także u pacjentów powracających z rejonów epidemicznych (Chin, Iranu, Włoch i Korei Południowej) lub członków ich rodzin.


Ze względu na możliwość zakażenia koronawirusem lekarzom podczas opieki nad osobami, które się do nich zgłaszają, zaleca się ochronę jamy ustnej, nosa i oczu oraz dezynfekowanie sprzętów wykorzystywanych do badań, by zapobiec rozprzestrzenianiu się w gabinetach okulistycznych innych patogenów. Czytaj także: Czujesz, że tracisz węch lub smak? Ten objaw występuje u 30 proc. zakażonych koronawirusem

Do sprawy odniosło się również Polskie Towarzystwo Okulistyczne, które w najnowszym komunikacje ogłosiło, że:
Polskie Towarzystwo Okulistyczne

Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego. Do tej pory opisano jedynie przypadki zapalenia spojówek i obrzęku spojówki wywołane obecnością wirusa SARS-CoV-2.

Czytaj także: Prof. Szaflik: koronawirus może wniknąć do organizmu przez oczy. Maseczka to za mało

WHO uwzględnia zapalenie spojówek na liście objawów covid-19

Światowa Organizacja Zdrowia w jednym z ostatnich raportów dołączyła do podstawowych symptomów zakażenia koronawirusem zapalenie lub obrzęk spojówek. Statystycznie objaw ten zdarza się jednak najrzadziej i jest obserwowany u 0,8 proc. pacjentów.
Jeśli chodzi o częstotliwość występowania poszczególnych objawów zakażenia koronawirusem, to wg WHO zapalenie lub obrzęk spojówek występuje najrzadziej u pacjentów z covid-19.Fot. WHO/Polskie Towarzystwo Okulistyczne
Czytaj także: Jeśli masz te objawy, to można podejrzewać u ciebie covid-19 [Nowe kryteria]

Wirusowe zapalenie spojówek może być powikłaniem, które występuje przy infekcjach górnych dróg oddechowych – potwierdzają specjaliści z The College of Optometrists. Według nich u zakażonych skarżących się na zaczerwienienie oczu spowodowane stanem zapalnym najprawdopodobniej pojawią się także kolejne, dużo bardziej typowe objawy covid-19, czyli gorączka, kaszel i problemy z oddychaniem.

Zaczerwienienie oczu może wskazywać na covid-19? Tak sądzą pielęgniarki z USA

Duże poruszenie na świecie wywołały amerykańskie pielęgniarki z domu opieki w Kirkland w stanie Waszyngton, które na antenie CNN potwierdziły, że wśród pacjentów zakażonych koronawirusem obok typowych objawów covid-19 zwykle obserwowały problem z przekrwieniem oczu. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń zawodowych z chorymi wydaje się im, że takie dolegliwości również mogą wskazywać na możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Czytaj także: Nowy objaw zakażenia koronawirusem? Pielęgniarka widziała go u wszystkich chorych Najnowsze informacje na temat koronawirusa:
Jak mutuje koronawirus? Naukowcy zbadali kod genetyczny i mają nowe fakty na temat szczepionki

Co to jest hantawirus i jakie choroby wywołuje? Uspokajamy – nie grozi nam kolejna pandemia

Palenie zwiększa ryzyko covid-19. Szkodzą też e-papierosy i marihuana


źródło: Komunikat Amerykańskiej Akademii Okulistycznej w sprawie covid-19/CNN/ICR Opthalmology Center/Oświadczenie The Royal College of Ophthalmologists and College of Optometrists/Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Okulistycznego na czas pandemii covid-19