Tani lek odciąży szpitalne respiratory? Naukowcy wskazali, co może pomóc chorym na covid-19

Monika Piorun
Skuteczny w leczeniu zakrzepów krwi tPA – czyli powszechnie dostępny w szpitalach tzw. tkankowy aktywator plazminogenu – zgodnie z najnowszymi wynikami badań opublikowanych w "The Journal of Trauma and Acute Care Surgery" może sprawdzić się również w przypadku osób zakażonych koronawirusem. Badacze dowodzą, że nie tylko zmniejszy śmiertelność na covid-19, ale również ograniczy konieczność korzystania z respiratorów. Jak to możliwe?
Tkankowy aktywator plazminogenu (tPA) to rodzaj białka wykorzystywanego do rozbijania zakrzepów krwi u pacjentów po zawale lub udarze. Czy może też okazać się przydatny w walce z SARS-CoV-2? Fot. 123RF/Zdjęcie seryjne
Tkankowy aktywator plazminogenu (tPA) to rodzaj białka wykorzystywanego do rozbijania zakrzepów krwi u pacjentów po zawałach lub udarach. Jest powszechnie dostępny w szpitalach na całym świecie. Zalicza się go do leków przeciwzakrzepowych.

Na łamach "The Journal of Trauma and Acute Care Surgery" naukowcy wskazują, że wystarczy zmienić typowe zastosowanie tPA, by pomóc najciężej chorym na covid-19, w przypadku których wirus SARS-CoV-2 doprowadza do niewydolności oddechowej i problemów z krzepliwością. Na dodatek pozwoliłoby to znacznie odciążyć szpitale, w których brakuje respiratorów pełniących kluczową rolę w dotlenianiu krwi zakażonych pacjentów w najcięższym stanie. – Gdyby to zadziałało, to procedura mogłaby zostać szybko wdrożona, ponieważ większość szpitali posiada ten lek – przekonuje prof. Michael Yaffe z MIT (Massachusetts Institute for Technology) w rozmowie z "Medical News Today" i dodaje, że:

Nie musimy tworzyć nowego leku ani przeprowadzać długotrwałych badań. To jest lek, który jest już powszechnie używany. Po prostu można zmienić jego zastosowanie.

Koronawirus – nowe zastosowanie powszechnie znanego leku pomoże zakażonym?

Skąd się wziął pomysł na to, by wykorzystać tkankowy aktywator plazminogenu (tPA) do leczenia chorych na covid-19?


Wcześniejsze badania opublikowane w "The Lancet" potwierdzają, że u zakażonych koronawirusem (m.in. w Chinach i we Włoszech) do zgonu w najcięższych przypadkach doprowadza zwykle zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), którego pośrednią przyczyną jest krzepnięcie krwi w płucach. Ściany naczyń włosowatych w zainfekowanych płucach stają się nieszczelne, co prowadzi do nagromadzenia płynu i utraty zdolności wymiany tlenu i dwutlenku węgla, a chorzy przestają być w stanie samodzielnie oddychać.

Profesor Michael Yaffe z MIT wraz z grupą badawczą przekonuje, że w przypadku znacznej grupy najciężej chorych na covid-19, u których dochodzi do zakrzepów, poprawę może przynieść zastosowanie tkankowego aktywatora plazminogenu (tPA), wykorzystywanego dotąd głównie do pomocy osobom po zawałach i udarach. Badacze powołują się na wstępne wyniki badań, do których zakwalifikowano 20 pacjentów z niewydolnością oddechową. Po podaniu im preparatu o takim samym działaniu jak tPA, 30 proc. badanych w najcięższym stanie osiągnęło poprawę stanu zdrowia.

Koronawirus – tPA. Lek, który może rozwiązać problem z respiratorami

Problemem przy zastosowaniu tego powszechnie znanego leku w przypadku pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 może być jednak dobranie odpowiedniej dawki, która mogłaby być skuteczna w przypadku konkretnego chorego.

– Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających, że zastosowanie naszego pomysłu może być korzystne. Największym wyzwaniem może być jednak dobranie właściwej dawki – zaznacza prof. Yaffe. Jego zespół badawczy uzyskał już zgodę Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na przeprowadzenie serii eksperymentalnych badań klinicznych, które mogłyby potwierdzić wskazania naukowców.

– Korzyści dla zdrowia publicznego są w tym przypadku oczywiste. Możemy sprawić, że zakażeni będą mogli szybciej przestawać korzystać z respiratorów lub w ogóle nie będą wymagać tego, by je stosować – zaznacza prof. Yaffe.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Co zrobić, gdy boli ząb w czasie pandemii covid-19? Są oficjalne zalecenia dla dentystów

Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak covid-19 atakuje ludzki organizm?

Zapalenie spojówek może być objawem covid-19. Amerykańska Akademia Okulistyczna ostrzega


źródło:"The Journal of Trauma and Acute Care Surgery