Tani lek odciąży szpitalne respiratory? Naukowcy wskazali, co może pomóc chorym na covid-19
Skuteczny w leczeniu zakrzepów krwi tPA – czyli powszechnie dostępny w szpitalach tzw. tkankowy aktywator plazminogenu – zgodnie z najnowszymi wynikami badań opublikowanych w "The Journal of Trauma and Acute Care Surgery" może sprawdzić się również w przypadku osób zakażonych koronawirusem. Badacze dowodzą, że nie tylko zmniejszy śmiertelność na covid-19, ale również ograniczy konieczność korzystania z respiratorów. Jak to możliwe?
Na łamach "The Journal of Trauma and Acute Care Surgery" naukowcy wskazują, że wystarczy zmienić typowe zastosowanie tPA, by pomóc najciężej chorym na covid-19, w przypadku których wirus SARS-CoV-2 doprowadza do niewydolności oddechowej i problemów z krzepliwością. Na dodatek pozwoliłoby to znacznie odciążyć szpitale, w których brakuje respiratorów pełniących kluczową rolę w dotlenianiu krwi zakażonych pacjentów w najcięższym stanie.
Nie musimy tworzyć nowego leku ani przeprowadzać długotrwałych badań. To jest lek, który jest już powszechnie używany. Po prostu można zmienić jego zastosowanie.
Koronawirus – nowe zastosowanie powszechnie znanego leku pomoże zakażonym?
Skąd się wziął pomysł na to, by wykorzystać tkankowy aktywator plazminogenu (tPA) do leczenia chorych na covid-19?Wcześniejsze badania opublikowane w "The Lancet" potwierdzają, że u zakażonych koronawirusem (m.in. w Chinach i we Włoszech) do zgonu w najcięższych przypadkach doprowadza zwykle zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), którego pośrednią przyczyną jest krzepnięcie krwi w płucach. Ściany naczyń włosowatych w zainfekowanych płucach stają się nieszczelne, co prowadzi do nagromadzenia płynu i utraty zdolności wymiany tlenu i dwutlenku węgla, a chorzy przestają być w stanie samodzielnie oddychać.
Profesor Michael Yaffe z MIT wraz z grupą badawczą przekonuje, że w przypadku znacznej grupy najciężej chorych na covid-19, u których dochodzi do zakrzepów, poprawę może przynieść zastosowanie tkankowego aktywatora plazminogenu (tPA), wykorzystywanego dotąd głównie do pomocy osobom po zawałach i udarach. Badacze powołują się na wstępne wyniki badań, do których zakwalifikowano 20 pacjentów z niewydolnością oddechową. Po podaniu im preparatu o takim samym działaniu jak tPA, 30 proc. badanych w najcięższym stanie osiągnęło poprawę stanu zdrowia.
Koronawirus – tPA. Lek, który może rozwiązać problem z respiratorami
Problemem przy zastosowaniu tego powszechnie znanego leku w przypadku pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 może być jednak dobranie odpowiedniej dawki, która mogłaby być skuteczna w przypadku konkretnego chorego.– Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających, że zastosowanie naszego pomysłu może być korzystne. Największym wyzwaniem może być jednak dobranie właściwej dawki – zaznacza prof. Yaffe. Jego zespół badawczy uzyskał już zgodę Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na przeprowadzenie serii eksperymentalnych badań klinicznych, które mogłyby potwierdzić wskazania naukowców.
– Korzyści dla zdrowia publicznego są w tym przypadku oczywiste. Możemy sprawić, że zakażeni będą mogli szybciej przestawać korzystać z respiratorów lub w ogóle nie będą wymagać tego, by je stosować – zaznacza prof. Yaffe.
Najnowsze informacje na temat koronawirusa:
⦁ Co zrobić, gdy boli ząb w czasie pandemii covid-19? Są oficjalne zalecenia dla dentystów⦁ Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak covid-19 atakuje ludzki organizm?
⦁ Zapalenie spojówek może być objawem covid-19. Amerykańska Akademia Okulistyczna ostrzega
źródło:"The Journal of Trauma and Acute Care Surgery”