Ósmoklasiści podchodzą do próbnego egzaminu z języka polskiego. Znamy szczegóły zadań
30 marca ósmoklasiści sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego. Kolejnego dnia czeka ich test z matematyki, a następnego – z języków nowożytnych. Ze względu na stan epidemii covid-19 uczniowie będą rozwiązywać zadania zdalnie. Arkusze z treścią poleceń można pobrać za pośrednictwem strony internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) oraz Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych (OKE). Niestety tuż po rozpoczęciu egzaminów online pojawiło się wiele przeszkód technicznych, system okazał się zbyt przeciążony, a niektórzy w ogóle nie byli w stanie uzyskać dostępu do treści zadań.
Próbny egzamin ósmoklasisty 2020
Szkoły zainteresowane próbnym egzaminem ósmoklasisty mają czas na to, by zlecić ich wykonanie uczniom od 30 marca do 1 kwietnia. Na początku zostanie sprawdzona ich wiedza humanistyczna, potem przedmioty ścisłe, a na końcu znajomość języków obcych. Po raz pierwszy testy będą przeprowadzane wyłącznie zdalnie, ze względu na to, że placówki oświatowe zostały zamknięte z powodu zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem.Uczniowie mają 2 godziny na rozwiązanie zadań. Po tym czasie mają przesłać prace (w formie plików z odpowiedziami lub zdjęć wypełnionych kart) do nauczycieli, którzy sprawdzą je uwzględniając kryteria zaproponowane przez CKE i przekażą informację zwrotną z komentarzem w mailu (ewentualnie osobnym dokumencie tekstowym) lub podczas indywidualnego lub grupowego spotkania online.
A co z tymi, którzy nie mają dostępu do internetu? Centralna Komisja Egzaminacyjna zaleca, by w takich przypadkach szkoła przygotowała wydruki zadań i umożliwiła uczniom odebranie ich w szkole.
(Nie)zdalne egzaminy próbne ósmoklasistów
Arkusze z języka polskiego na stronie CKE pojawiły się kwadrans przed oficjalnym rozpoczęciem egzaminów. Niestety już na początku osoby przystępujące do rozwiązywania części humanistycznej zaczęły skarżyć się na pierwsze problemy z uruchomieniem zadań. Testy mają potrwać do godziny 11.Próbny egzamin ósmoklasisty 2020 – arkusze z języka polskiego [TEMATY WYPRACOWAŃ]
Na próbnym egzaminie ósmoklasisty 2020 uczniowie mieli za zadanie wybrać jeden z podanych tematów i napisać wypracowanie:Temat 1 Łatwiej pokonać każdą trudność, gdy dąży się do swojego wymarzonego celu. Czy zgadzasz się z tym poglądem? W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów. Lista lektur obowiązkowych znajduje się na stronie 3 tego arkusza egzaminacyjnego.
Temat 2 Napisz opowiadanie o przygodzie, którą przeżył ktoś, kto przeniósł się do świata przedstawionego jednej z lektur obowiązkowych. Wypracowanie powinno dowodzić, że bardzo dobrze znasz wybrany utwór. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów. Lista lektur obowiązkowych znajduje się na stronie 3 tego arkusza egzaminacyjnego.
Próbny egzamin ósmoklasisty 2020 z języka polskiego [LISTA LEKTUR]
Ósmoklasiści piszący zdalny egzamin próbny z języka polskiego mają przed sobą do rozwiązania zarówno pytania "otwarte", jak i zadania "zamknięte". Udzielając na nie odpowiedzi mają odwołać się między innymi do takich lektur, jak:⦁ Charles Dickens "Opowieść wigilijna"
⦁ Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów,
⦁ Aleksander Kamiński "Kamienie na szaniec"
⦁ Ignacy Krasicki "Żona modna"
⦁ Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książę"
⦁ Henryk Sienkiewicz "Quo Vadis", "Latarnik"
⦁ Juliusz Słowacki "Balladyna"
⦁ Stefan Żeromski "Syzyfowe prace"
⦁ Sławomir Mrożek "Artysta"
⦁ Melchior Wańkowicz "Ziele na kraterze" (wybrane fragmenty), "Tędy i owędy" (wybrany reportaż)
⦁ Adam Mickiewicz "Reduta Ordona", "Sonety krymskie", "Pan Tadeusz", "Dziady", "Świtezianka", "Śmierć pułkownika"
⦁ Aleksander Fredro "Zemsta"
Czytaj także: Egzamin ósmoklasisty i matura odbędą się w terminie. Piontkowski ujawnił, co dalej z uczniami
źródło: CKE