Będzie więcej testów na koronawirusa na Podlasiu. Pomoże Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Anna Kaczmarek
Od dzisiaj Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będzie wykonywał testy genetyczne w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Na początek będzie to 200 analiz na dobę - później nawet 500.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie przeprowadzał nawet 500 testów na dobę w kierunku koronawirusa. Fot. Materiały prasowe / W.Więcko Medyk Białostocki
Jak podaje Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy UMB, Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej UMB ma duże doświadczenie w analizie genomów wirusowych - od wielu lat prowadzi identyfikację oraz genotypowanie chorobotwórczych wirusów, takich jak HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), CMV (wirus cytomegalii), HBV (wirus zapalenia wątroby typu B), HCV (wirus zapalenia wątroby typu C), EBV (wirus Epsteina-Barr).

Czułe testy na koronawirusa


Materiał biologiczny pobrany od pacjentów z podlaskich szpitali z podejrzeniem choroby zakaźnej COVID-19 będzie przyjmowany całodobowo, a testy będą wykonywane w pracy zmianowej. Do badań wykorzystany zostanie "złoty standard" w biologii molekularnej, jakim jest ilościowy PCR w czasie rzeczywistym.


Analiza trzech genów koronawirusa SARS-CoV-2 będzie przeprowadzona w oparciu o testy cechujące się bardzo wysoką czułością w celu precyzyjnej diagnostyki wirusa. Na etapie wdrażania metody przepustowość badań zaplanowano na 200 testów dziennie, a docelowo liczba ta wzrośnie do 500 analiz na dzień.

"Ponadto, nowatorskim podejściem diagnostycznym będzie pogłębiona analiza mutacji wirusa poprzez zastosowanie wysoko przepustowej metody sekwencjonowania nowej generacji NGS (ang. Next-Generation Sequencing)” – pisze rzecznik prasowy.

Nie tylko testy na koronawirusa. Będą też badania


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku bazując na materiale biologicznym pozyskanym od pacjentów testowanych na obecność SARS-CoV-2 i kolekcjonowanym w specjalnie przygotowanym do tego Biobanku rozpocznie badania naukowe dotyczące sekwencjonowania genomu SARS-CoV-2 z regionu Podlasia. Będą one ogłębione o analizę zmian mutacyjnych powstających wraz z rozwojem pandemii.

Czytaj także: "Mamy wyliczenia". Padła data szczytu epidemii w Polsce. Wiadomo, kiedy może się skończyć

Ponadto, uczelnia wraz z Akademickim Ośrodkiem podejmuje działania zmierzające ku opracowaniu nowego testu w kierunku SARS-CoV-2 opierając się przy tym na innowacyjnych zdobyczach technologicznych od niedawna funkcjonujących w świecie nauki.
Marcin Tomkiel
Rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Nowa metoda genetyczna umożliwi wykrycie wirusa w znacznie krótszym czasie - ok. 20 minut. Aplikacje technologiczne zaadoptowane przez badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mogą mieć ogromne znaczenie w szybkiej, niezmiernie czułej i wysoce specyficznej diagnostyce SARS-CoV-2. Nowy test genetyczny będzie bowiem w stanie znacznie wcześniej zidentyfikować zainfekowane osoby niż miało to miejsce dotychczas.

Analiza SARS-CoV-2


Równocześnie naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą pracowali nad molekularną charakterystyką wirusa. Będzie to podstawa do opracowania skutecznych szczepionek i nowych terapii przeciwwirusowych. Aby prowadzić badania w sposób bezpieczny, do analiz wykorzystany zostanie wyizolowany materiał genetyczny wirusa.
Marcin Tomkiel
Rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Analizy całych genomów wirusa pozwolą na monitorowanie dynamiki mutacji tego patogenu wśród mieszkańców województwa podlaskiego. Ponadto, dzięki ocenie różnic, jakie potencjalnie mogą wystąpić wśród poszczególnych szczepów SARS-CoV-2, możliwe będzie dokładne przebadanie procesu transferu wirusa w społeczeństwie oraz śledzenie ścieżki prawdopodobnych mutacji.

Dodatkowo, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku już niedługo rozpocznie realizację i koordynację zakrojonego na skalę ogólnopolską projektu pt. "Przeprowadzenie analizy genomu wirusa SARS-CoV-2 oraz genomu pacjentów z COVID-19 w celu opracowania zestawu genetycznych markerów określających osobniczą wrażliwość na zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2 i ciężkość przebiegu COVID-19".

Źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku