Wystarczy butelka i rurka, by stworzyć proste narzędzie pomocne w czasie pandemii covid-19
Szpitale nie nadążają z przyjmowaniem pacjentów skarżących się na problemy z oddychaniem. W przypadku zapalenia płuc, które często występuje u zakażonych koronawirusem, lekarze polecają wykonanie banalnie prostego narzędzia mającego korzystny wpływ na płuca pacjentów walczących z chorobą. Można je zrobić samodzielnie w domu.
Czytaj także: Wystarczy skoroszyt lub zwykła butelka. Jak w 5 minut zrobić osłonkę ochronną na twarz?
"Dmuchawka" do ćwiczeń oddechowych – jak ją zrobić? [INSTRUKCJA]
Dr Jędrzejko uważa, że przy zapaleniu płuc warto wykonywać ćwiczenia oddechowe, które ułatwiają płucom rozprężanie. W tym celu pomocna może okazać się tzw. "dmuchawka", często wykorzystywana m.in. przez logopedów dziecięcych. Choć w internecie jest sporo stron, które oferują możliwość zakupu takiego narzędzia (lub różnego rodzaju "zabawek logopedycznych"), to jednak najłatwiej (i najtaniej) jest zrobić je samodzielnie w domu. Jak to zrobić?Do przygotowania "dmuchawki" do ćwiczeń oddechowych potrzebna jest:
⦁ butelka PET (napełniona wodą maksymalnie do 3/4 i zakręcona),
⦁ gumowa lub plastikowa rurka o długości 35 cm i średnicy 1 cm (np. taka, którą używa się do napowietrzania akwariów lub jest dostępna w zestawach do kroplówki).
Czytaj także: Sterylny gadżet, który ułatwi ci przetrwanie pandemii covid-19. Zrób to sam! [INSTRUKCJA]
W nakrętce butelki należy zrobić otwór na rurkę, która powinna sięgać aż do dna. Butelka może stać przed chorym, można ją trzymać pionowo w ręku. Następnie robiąc głęboki, jak najdłuższy i nieprzerywany wydech przez rurkę trzeba wtłoczyć do wody jak najwięcej powietrza.
Ćwiczenie oddechowe dla osób z zapaleniem płuc należy wykonywać regularnie, co 1-2 godziny (po 10 wydechów). Wbrew pozorom wcale nie jest to takie łatwe (nawet zdrowi mogą przy tym zmęczyć). Taki "trening" może mieć korzystne działanie na płuca zmagane stanem zapalnym i ułatwia im prawidłowe rozprężanie.
To samo ćwiczenie wykorzystywane jest również przez logopedów stosujących tzw. technikę LAX VOX, która została opracowana w Finlandii w 1991 roku, w celu zminimalizowania wysiłku mięśniowego w trakcie mówienia i wydłużania fazy oddechowej. Metoda ta jest polecana przez polską trenerkę głosu Sylwię Zasadę. Ekspertka pokazuje poniżej, jak prawidłowo wykonywać takie ćwiczenia oddechowe.
Najnowsze informacje na temat koronawirusa:
⦁ Koronawirus uszkadza nie tylko płuca, ale i serce. Zaskakujące wyniki nowych badań kardiologów⦁ Krajobraz czasów zarazy. Zdjęcia satelitarne Ziemi w czasie pandemii covid-19
⦁ Tani lek odciąży szpitalne respiratory? Naukowcy wskazali, co może pomóc chorym na covid-19
źródło: "Dziennik Zachodni"/Sylwia Zasada, trener głosu