Szczepionka w plastrze – nowy sposób na walkę z covid-19? Pierwsze testy dają nadzieję
400 mikroigiełek na plastrze o wielkości opuszka palca jest w stanie wywołać proces tworzenia przeciwciał, które mogą pomóc neutralizować działanie wirusa SARS-CoV-2. Publikację na temat innowacyjnej szczepionki przeciwko covid-19 zamieściło "EBioMedicine", wydawane przez "The Lancet" – jedno z najbardziej renomowanych czasopism medycznych na świecie. Czeka nas kolejna rewolucja w walce z pandemią?
Szczepionka w plastrze – jak to działa przeciwko koronawirusowi?
Preparat wygląda jak kawałek taśmy i niewiele różni się od zwykłego plasterka. Jego działanie jest jednak - jak przekonują naukowcy - zupełnie niezwykłe. Dlaczego?Szczepionka w plastrze wyposażona jest w 400 mikroigiełek zbudowanych z cukrów, które po bezbolesnym wbiciu się w naszą skórę dostarczają fragmenty białek i... całkowicie się rozpuszczają. Reakcja immunologiczna powoduje wtedy, że układ odporności w ciągu 2 tygodni zaczyna wytwarzać przeciwciała, które neutralizują działanie wirusa SARS-CoV-2.
Wyniki badań dotyczących szczepionki PittCoVacc zostały opublikowane na łamach "EBioMedicine", które wydaje jedno z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych na świecie, czyli "The Lancet". Na razie testy były przeprowadzane tylko na myszach laboratoryjnych, a zwierzęta nadal poddawane są obserwacji. Naukowcy z USA przewidują, że badania kliniczne z udziałem ludzi będą musiały potrwać co najmniej rok. Badacze już wystąpili o zgodę na możliwość podjęcia kolejnych serii eksperymentów.
Najnowsze informacje na temat koronawirusa:
⦁Na świecie jest już milion zakażonych koronawirusem. Nowe statystyki pandemii covid-19⦁ Gdzie najlepiej na świecie radzą sobie z koronawirusem? [LISTA KRAJÓW]
⦁ Komu może pomóc krew tych, którzy wyleczyli się z covid-19?
źródło: University of Pittsburgh School of Medicine/"The Lancet"/EBioMedicine