Ciepła wiosna i lato pomogą w walce z koronawirusem? Naukowcy rozwiewają wątpliwości

Adam Nowiński
Prawie od początku pandemii koronawirusa na świecie naukowcy badają, czy wirus ustąpi z początkiem ciepłego okresu wiosny i lata. "The Guardian" opublikował analizę londyńskich badaczy, którzy przestudiowali zachowanie innych, znanych koronawirusów podczas tych pór roku i spróbowali porównać je do SARS-CoV-2.
Czy koronawirus ustąpi przez temperaturę? Fot. Krzysztof Ćwik / Agencja Gazeta
Naukowcy z Londynu przeanalizowali trzy znane światu koronawirusy: NL63, HCoV-OC43 i HCoV-229E. Wszystkie charakteryzowały się podobnym schematem działania, to znaczy, że szczyt zakażeń nimi przypadał na luty, a latem aktywność ich patogenów słabła. Jak podkreślają naukowcy takiemu schematowi zachorowań towarzyszył klimat umiarkowany.

Główny autor badania, Rob Aldridge, twierdzi, że obserwowane tendencje dają nadzieję, że podobnie zachowa się także koronawirus SARS-CoV-2. – Cały czas istnieje jednak ryzyko, że zimą pandemia powróci, bo nadal na zakażenie jest podatna duża część światowej populacji – powiedział "The Guardian" naukowiec.


– Biorąc pod uwagę, że jest to nowy wirus, nie wiemy, czy w okresie letnim utrzyma się jego sezonowość, biorąc pod uwagę dużą podatność populacji na zakażenie. Z tego powodu niezwykle ważne jest, abyśmy wszyscy działali teraz i postępowali zgodnie z aktualnymi zaleceniami zdrowotnymi – dodał.

Naukowców martwi także w ich badaniach fakt, że koronawirus występuje obecnie także w krajach, gdzie cały czas jest ciepło, jak chociażby w Iranie i tam temperatura nie oddziałuje na wirusa.

Czytaj także:

Miesiąc pandemii w Polsce. Tak sytuacja w analogicznym okresie wyglądała w innych krajach

Jak koronawirus zareaguje na wiosnę? Ocieplenie klimatu tym razem może się przydać!
źródło: "The Guardian"