Takiej drogi krzyżowej i liturgii w Wielki Piątek w Watykanie jeszcze nigdy nie było

redakcja naTemat
Tysiące wiernych, księża, siostry zakonne, biskupi i droga krzyżowa prowadząca przez rzymskie Koloseum. Pierwszy raz od 56 lat tak nie wyglądała liturgia, której przewodniczy papież w trakcie Wielkiego Piątku.
Droga Krzyżowa w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa odbyła się bez udziału wiernych. Fot. screen z Youtube Vatican News
Wielki Piątek to jedyny dzień, kiedy w Kościele katolickim nie ma mszy świętej. Najpierw papież Franciszek przewodniczył liturgii Męki Pańskiej, w której towarzyszyło mu kilku pomocników. Papież położył się na podłodze Bazyliki Świętego Piotra i ucałował krucyfiks, co w normalnych okolicznościach robią również kardynałowie, arcybiskupi i biskupi obecni w świątyni. Droga Krzyżowa odbyła się przed bazyliką. Na zamkniętym placu Świętego Piotra z powodu koronawirusa nie mogło być wiernych. Krzyż niosły dwie pięcioosobowe grupy. Jedną stanowili lekarze i personel pielęgniarski, drugą delegacja więzienia z Padwy. Tegoroczne rozważania były przygotowane właśnie tam.
Autorami tekstów było pięciu więźniów, w tym skazany za zabójstwo, rodzice zamordowanej dziewczyny, córka mężczyzny skazanego na dożywocie, wychowawczyni więzienna, strażnik, matka osoby osadzonej, katechetka, zakonnik-wolontariusz, funkcjonariusz policji penitencjarnej i ksiądz oskarżony, a następnie uniewinniony przez sąd, po ośmiu latach procesu. Symbolicznym elementem było również to, przed jakim krzyżem modlił się papież Franciszek. Chodzi o krzyż Świętego Marcela, który w Rzymie noszony był w procesjach w czasie zarazy w XVI wieku.


Czytaj więcej: Wielka Sobota w Zakopanem. Parafianie wzruszeni nietypową formą święcenia pokarmów
Źródło: TVN24