Konto w banku zagranicznym możesz założyć przez internet. Trzeba pamiętać o kilku zasadach

redakcja naTemat
Zwykłe konto walutowe w dzisiejszych czasach może nie wystarczyć. Niektórzy decydują się więc na otworzenie rachunku w zagranicznym banku, by jeszcze łatwiej zarządzać gotówką. Wyjaśniamy, jak to zrobić i na jakie formalności trzeba się przygotować.
Konto w banku zagranicznym zwykle można założyć nawet bez wychodzenia z domu. Trzeba jednak pamiętać o istotnych formalnościach. Fot. Ritesh Nayak / flickr.com
Założenie konta w banku zagranicznym może wydawać się skomplikowane, ale wystarczy trochę cierpliwości i kilka dokumentów, by zrobić to nawet bez wychodzenia z domu. Oczywiście każdy bank ma swoje wytyczne, jednak schemat tworzenia konta jest uniwersalny.

Jak założyć konto w banku zagranicznym?


Podstawowe zasady tworzenia takiego konta przez internet są podobne do tych, które znamy w Polsce. Kiedy już wybierzemy zagraniczny bank dla siebie, koniecznie trzeba sprawdzić, w jaki sposób zostanie zweryfikowana nasza tożsamość.

Bank może nas poprosić np. o notarialne poświadczenie dokumentu tożsamości czy zaświadczenie o miejscu zamieszkania w kraju. Najlepiej dowiedzieć się o szczegółach wcześniej, żeby w trakcie otwierania rachunku nie było niespodzianki. Skany dokumentów powinny wystarczyć. Wszystkie dołączymy do formularza rejestracyjnego w trakcie wypełniania wniosku.


Trzeba pamiętać, że bank może poprosić o bardziej wnikliwą dokumentację na nasz temat. Wszystko w celu weryfikacji, czy nie zajmujemy się nielegalną działalnością. Możemy dostać pytanie m.in. o średnie saldo na koncie w polskim banku w ciągu ostatniego roku, albo nawet potwierdzenie, skąd pochodzą pieniądze na innym rachunku.

Czytaj także: "Skrajna nieodpowiedzialność". Ekonomista ocenia słowa szefa PFR o oszczędnościach Polaków

Istotna kwestia w trakcie otwierania zagranicznego konta, to elektroniczne potwierdzanie tożsamości. Najlepiej wyposażyć się w kamerkę internetową i smartfon, który poradzi sobie z aplikacjami bankowymi. I kluczowa sprawa: żeby używać kodów SMS w bankowości internetowej za granicą, nie można korzystać z telefonu polskiej sieci komórkowej. To oznacza, że jeśli otwieramy konto w Niemczech, musimy mieć telefon w niemieckiej sieci.

Rachunki bankowe w UE


Przed otwarciem konta bank powinien dostarczyć nam dokument, zawierający informacje o najważniejszych usługach oferowanych w związku z prowadzeniem rachunku oraz wszelkich związanych z nimi opłatach, które możemy ponieść. Jest to tzw. dokument dotyczący opłat.

Bank musi również poinformować o opłatach za usługi powiązane z wybranym rachunkiem płatniczym, które naliczane są co najmniej raz w roku. Jest to tzw. zestawienie opłat. Dokument ten powinien również zawierać szczegóły o ewentualnych odsetkach mających zastosowanie do rachunku.

Czytaj także: Wypłacanie pieniędzy z banku to dziś najgłupsza rzecz, jaką możesz zrobić

Jeśli ktoś mieszka legalnie w jednym z krajów UE, ma prawo do otworzenia tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Bank nie może odmówić otworzenia go tylko dlatego, że dana osoba nie mieszka w kraju, w którym bank ma swoją siedzibę.

W niektórych krajach UE bank może odrzucić wniosek o otwarcie podstawowego rachunku bankowego, jeśli już posiadamy podobny rachunek w innym banku w tym samym kraju.

Jeżeli złożymy wniosek o otwarcie podstawowego rachunku płatniczego poza krajem, w którym mieszkamy, banki w niektórych krajach UE mogą poprosić o wykazanie, że faktycznie jesteśmy zainteresowani otwarciem takiego rachunku. Na przykład jeśli mieszkamy w jednym kraju, a pracujemy w innym.