Diody LED są kluczem do pokonania pandemii? Mogą usuwać koronawirusa w 99% [Nowe odkrycie]

Monika Piorun
Ultrafioletowe światło emitowane przez diody LED jest w stanie eliminować wirusa SARS-CoV-2 z powierzchni, na których występuje. Może działać odkażająco także w przypadku wody i powietrza. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara ogłosili, że diody opracowane przez jedną z koreańskich firm, z którą współpracują, dokonują 99-procentowej sterylizacji koronawirusa w ciągu... 30 sekund.
Czy technologia LED UV-C okaże się przełomem w globalnej walce z covid-19? Amerykanie i Koreańczycy twierdzą, że nowa metoda może niemal całkowicie eliminować koronawirusa. Fot. Inna Bigun/123RF

Koronawirus a promienie UV i diody LED

Promieniowanie ultrafioletowe od dawna wykorzystywane jest do niszczenia patogenów z wielu różnych powierzchni, produktów spożywczych, a także wody i powietrza. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła nawet, że ludzkie koronawirusy mogą być wrażliwe na działanie światła nadfioletowego. Ze względu na to, że wirus SARS-CoV-2 jest nowym typem koronawirusa, dotąd nie było jednak wiadomo, jak bardzo jest on podatny na działanie tego czynnika.

Promienie elektromagnetyczne ze względu na długość fal dzieli się na: UV-A (fale o długości 315–380 nm), UV-B (fale o długości 280–315 nm), UV-C (fale o długości 100–280 nm).

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara opracowywana przez nich technologia LED, wykorzystująca do dezynfekcji promienie UV-C oraz m.in. węglik krzemu, może "zapewnić niedrogi, wolny od chemikaliów i wygodny sposób odkażania przestrzeni publicznych, handlowych, osobistych i medycznych" w czasie pandemii covid-19.

Technologia LED UV-C – sposób na pokonanie pandemii covid-19?

– Jednym z głównych zastosowań technologii LED UV-C jest medycyna i dezynfekcja środków ochrony osobistej, powierzchni, podłóg i instalacji sanitarnych – tłumaczy Christian Zollner, doktorant z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Młody naukowiec wyjaśnia, że chociaż metoda ta jest stosowana od dłuższego czasu, to nie udało się dotąd potwierdzić na dużą skalę jej skuteczności w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Przełomem może okazać się jednak odkrycie dokonane przez Seul Semiconductor (koreańską firmę współpracującą z Centrum Oświetleniowym i Energetycznym przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara). Na początku kwietnia badacze ogłosili, że przy wykorzystaniu technologii LED UV-C (Violed) udało się dokonać 99-procentowej sterylizacji koronawirusa (covid-19) w zaledwie 30 sekund.
Fot. Seul Viosys/edisonreport.com
Metoda zastosowana przez Koreańczyków okazała się skuteczna również w przypadku sterylizacji takich bakterii jak:
Escherichia coli,
Staphylococcus Aureus,
Pseudomonas Aeruginosa,
Salmonella Typhimurium,
Klebsiella Pneumonlae (czyli tzw. New Delhi, powszechnej w polskich szpitalach odpornej na antybiotyki bakterii, która pojawiła się w naszym kraju za sprawą jednego misjonarza powracającego z Tanzanii – badania genetyczne potwierdziły, że to on był źródłem wszystkich pozostałych zakażeń szpitalnych w Polsce).

UV-C konra koronawirus

Promienie UV różnią się nie tylko pod względem długości fal, ale także zastosowania. UV-C mają właściwości bakteriobójcze i mogą być wykorzystywane do oczyszczania powietrza i wody oraz do walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi.


– Promienie UV-C w zakresie 260–285 nm mają największe znaczenie w przypadku dezynfekcji. Są jednak szkodliwe dla ludzkiej skóry, dlatego na razie stosuje za pomocą aplikacji, które nie wymagają obecności człowieka w czasie sterylizacji – wyjaśnia Christian Zollner.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed używaniem lamp wykorzystujących ultrafiolet do dezynfekcji rąk lub innych obszarów skóry. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet krótkie wystawienie na działanie promieni UV-C może spowodować oparzenia i uszkodzenie oczu.


Naukowcy pracowali nad rozwojem technologii LED UV-C jeszcze zanim doszło do wybuchu pandemii covid-19. Na łamach "ACS Photonics" opublikowali wyniki badań dotyczących nowych metod wytwarzania wysokiej jakości diod LED, które wykorzystywałyby UV-C przy zastosowaniu m.in. węglika krzemu. Jak zapewnia Christian Zollner ten stosunkowo tani składnik "nie jest idealnie dopasowany, ale zapewnia wysoką jakość bez konieczności stosowania kosztownych, dodatkowych metod". Dzięki temu można go zastosować w produkcji masowej, co w czasie globalnej walki z covid-19 ma spore znaczenie.

Zdaniem Christiana Zollnera technologia LED UV-C w czasie pandemii może stać się "niedrogim, wolnym od chemikaliów i wygodnym sposobem odkażania przestrzeni publicznych, handlowych, osobistych i medycznych".

Roboty wykorzystujące do odkażania działanie promieni UV stosowano już m.in. w Chinach, w szpitalach zakaźnych w Wuhan.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Nowe, poważne objawy zakażenia koronawirusem. Miał je co trzeci pacjent

Bieganie i poruszanie się w czasie pandemii. Naukowcy obalili mit o dystansie od innych ludzi

Ekologiczny pochówek sposobem na pandemię? Z prochów zmarłych mogą powstawać... drzewa


źródło: University of California, Santa Barbara/ "Science Daily"