Koronawirus w wodzie? 4 przypadki SARS-CoV-2 w paryskich ujęciach [ANALIZA]
Służby sanitarne potwierdziły obecność SARS-CoV-2 w 4 z 27 paryskich ujęć wody pobieranej m.in. z Sekwany do oczyszczania miasta i zasilania fontann – donosi "Le Monde". Wodociągi we Francji zapewniają jednak, że woda z kranu nadaje się do spożycia. Tymczasem Amerykanie rozpoczęli monitorowanie miejskich ścieków pod kątem ryzyka zakażenia covid-19. Zbliżający się sezon letni skłania do zastanowienia się, czy w związku z pandemią będzie można bezpiecznie korzystać z kąpielisk, basenów i akwenów wodnych.
"Nie ma zagrożenia dla wody pitnej"
Władze Paryża zapewniają, że mieszkańcy mogą bez obaw pić wodę z kranu. Odkrycie, jakiego dokonano w ciągu ostatniej doby we Francji, nie powinno stanowić zagrożenia dla ludzi.– Sieć wody niezdatnej do picia jest zaopatrywana w tak zwaną "surową" wodę, pobraną z Sekwany i kanału Ourcq. Nie poddaje się jej intensywnemu oczyszczaniu – wyjaśniają przedstawiciele paryskiego ratusza, którzy zawiesili do odwołania możliwość korzystania z zanieczyszczonych ujęć wody w Paryżu.
– Woda ta służy do podlewania niektórych parków i ogrodów, czyszczenia ulic oraz zasilania zbiorników wodnych na terenach zielonych, a także „niektórych ozdobnych fontann w parkach lub ogrodach obecnie niedostępnych dla zwiedzających – tłumaczą władze.
Koronawirus a woda – jakie jest ryzyko zakażenia poprzez picie kranówki lub kąpiel?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie jest możliwe, by wirus SARS-CoV-2 mógł być obecny w wodzie pitnej lub w ściekach. Powołując się na brak wyników badań naukowych na ten temat WHO uznaje, że ryzyko zakażenia koronawirusem poprzez ujęcia wody pitnej jest niskie.Do tej pory udało się potwierdzić jedynie, że podobne do SARS-CoV-2 wirusy mogą być aktywne w niechlorowanej wodzie o temperaturze 20 stopni Celsjusza przez około 2 dni.
W przypadku wirusa SARS badania naukowe wskazują z kolei na możliwość przetrwania:
⦁ 12 dni w wodzie z kranu o temperaturze pokojowej,
⦁ 2-3 dni w ściekach o temperaturze pokojowej (znacznie dłużej w przypadku niższych temperatur).
Jak donosi amerykańska stacja "ABC News", laboratoria w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły monitorowanie ścieków pod względem ryzyka zakażenia covid-19 przez ludzi oraz obecności wirusa SARS-CoV-2 w ujęciach wody na terenie całego kraju.
Koronawirus a pływanie. W chlorowanej wodzie nie ma SARS-CoV-2?
Według Amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) obecnie nie ma dowodów na to, że ludzie mogą zostać zakażeni koronawirusem poprzez pływanie rekreacyjne, dlatego uznaje się, że ryzyko przenoszenia covid-19 poprzez wodę jest niskie. Choć zakaźne aerozole mogą doprowadzić do zanieczyszczenia konkretnych ujęć wody, a obecność SARS-CoV-2 można potwierdzić w ściekach, to jednak w przypadku dużych zbiorników wodnych, takich jak jeziora, rzeki i oceany, trudno byłoby go wykryć.– Jest to niezwykle mało prawdopodobne – potwierdza w komentarzu dla "ABC News" dr William Schaffner, profesor medycyny prewencyjnej i chorób zakaźnych z Vanderbilt University Medical Center. Zdaniem specjalisty woda z kranu jest bezpieczna, a baseny, wanny z hydromasażem lub inne atrakcje korzystające z chlorowanej wody nie stanowią zagrożenia w czasie pandemii, ponieważ chlor dezaktywuje wirusy poprzez uszkodzenie ich zewnętrznej warstwy.
Covid -19 a baseny i kąpieliska: Bardziej ryzykujemy, jeśli nie zachowujemy dystansu od innych?
Choć wielu ekspertów ma podobne zdanie i potwierdza, że zakażenie covid-19 podczas pływania i korzystania ze zbiorników wodnych (zarówno sztucznych jak i naturalnych) jest mało prawdopodobne, to jednak wielu specjalistów zwraca uwagę na inny problem, związany z zachowaniem odpowiedniego dystansu od ludzi znajdujących się w naszym otoczeniu.
Eksperci wyjaśniają, że samo korzystanie z kąpielisk może wiązać się z mniejszym ryzykiem zakażenia niż np. niezachowywanie odpowiedniej odległości od innych ludzi lub nieprzestrzeganie zasad higieny i... picie ze wspólnych naczyń.•Fot. Pixaby.com/Public Domain
Wiele wskazuje na to, że kąpiele w akwenach wodnych mogą być bezpieczniejsze niż lekceważenie odległości, jaką ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem, powinno się zachować od innych lub niestosowanie się do podstawowych zasad związanych z higieną. Wkrótce przekonamy się, jak z pandemią poradzą sobie miejsca, w których zdecydowano się na otwieranie plaż i kąpielisk po tymczasowym zamknięciu.
Najnowsze informacje na temat koronawirusa:
⦁ Podeszwy butów i podłogi – to na nich najczęściej przenosi się koronawirus [Nowe badania]⦁ Klimatyzacja może zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem – twierdzą naukowcy z Chin
⦁ Diody LED są kluczem do pokonania pandemii? Mogą usuwać koronawirusa w 99% (nawet w wodzie i powietrzu) [Nowe odkrycie]
źródło: "Le Monde" / abcNEWS