"Nie wrócimy do tego, co było kiedyś". Szef WHO o tworzeniu "nowej 'normalności'"

Bartosz Godziński
Świat już nigdy nie będzie taki jak kiedyś. To oczywiste. Szef Światowej Organizacji Zdrowia podkreśla jednak, że nie powrócimy już do dawnej "normalności" - sprzed czasów pandemii. Będziemy musieli ją stworzyć od nowa. Nieprędko to się jednak stanie, gdyż koronawirus tak łatwo nas nie opuści.
Świat po pandemii koronawirusa nigdy nie będzie taki jak dawniej - mówi szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Fot. Twitter.com / WHO
– Większość krajów nadal znajduje się we wczesnej fazie epidemii, a w tych, które zostały wcześniej dotknięte pandemią COVID-19, zaczynają pojawiać się nowe przypadki – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. – Nie popełnijmy błędu, mamy przed sobą jeszcze długą drogę. Ten wirus będzie z nami jeszcze przez długi czas – dodał. Mówił o sytuacji w Europie Zachodniej.

Czytaj też: Najważniejsza lekcja z hiszpanki. Boją się drugiej fali zakażeń i przypominają jak było

Pomimo tego, że sytuacja na Starym Kontynencie wydaje się już być w miarę stabilna, WHO dostrzega niepokojące trendy w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej. SARS-CoV-2 dalej jest niebezpieczny, a ludzie wciąż są podatni na infekcję. Kolejne fale zakażeń są więc bardzo prawdopodobne.

Czytaj też: WHO wskazuje, gdzie za chwilę problem z koronawirusem stanie się najpoważniejszy
Tedros Adhanom Ghebreyesus
Dyrektor WHO

Ludzie chcą żyć dalej, to zrozumiałe, też tego chcę i nad tym pracujemy przez cały dzień, każdego dnia. Ale świat nie będzie taki jak dawniej i nie wrócimy do tego, co było kiedyś. Musimy stworzyć nową "normalność", czyli zdrowszy, bezpieczniejszy i lepiej przygotowany świat.

Szef WHO zwrócił też uwagę na przypadki szykanowania ludzi ze względu na COVID-19. Takie sytuacje mogliśmy zaobserwować już w Polsce. 54-letni lekarz z Kielc został zakażony koronawirusem. Odebrał sobie życie przez hejt w sieci.


– W wielu krajach, różnych regionach pojawiają się niepokojące doniesienia na temat dyskryminacji związanej z COVID-19. Piętnowanie i dyskryminacja nigdy i nigdzie nie będą akceptowane i muszą być zwalczane we wszystkich krajach. To czas na solidarność, a nie na piętnowanie – podkreślił dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Czytaj też:

Rodzina trzylatka czekała na wynik testu na koronawirusa. Za sprawą lekarza wylał się na nią hejt

Ze świata płyną pozytywne sygnały. Coraz więcej wyleczonych osób [BILANS DNIA]


źródło: cnbc.com