Jakie stężenie alkoholu w środkach do dezynfekcji rąk jest skuteczne w walce z SARS-CoV-2? [BADANIA]

Monika Piorun
Naukowcy z Niemiec i Szwajcarii sprawdzili, jak z wirusem SARS-CoV-2 radzą sobie preparaty o działaniu odkażającym, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia. Badaczom udało się udowodnić, że w czasie 30-sekundowej ekspozycji na koronawirusa do jego całkowitej dezaktywacji wystarczą środki zawierające powyżej 30-proc. etanolu lub 2-propanolu (alkoholu izopropylowego). Testy potwierdziły, że środki z wyższym stężeniem alkoholu również sprawdzają się w ograniczaniu ryzyka zakażenia.
Fot. mohamed_hassan/Pixaby.com
W czasie pandemii covid-19 popularność płynów dezynfekujących na całym świecie gwałtownie wzrosła. Mimo że ich stosowanie było rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia dotąd brak było dowodów naukowych, które mogłyby jednoznacznie potwierdzić ich skuteczność.

Badacze z Niemiec i Szwajcarii na łamach "Emerging Infectus Diseases" przedstawili wyniki badań, w których przeanalizowano skuteczność środków polecanych do odkażania rąk na bazie alkoholu.

30 sekund wystarczy, by płyny do dezynfekcji rąk poradziły sobie z SARS-CoV-2

Zespół pod kierunkiem prof. Stephanie Pfänder z Wydziału Wirusologii Molekularnej i Medycznej na Ruhr-Universität Bochum w Niemczech przebadał dwa zalecane przez WHO preparaty, które wystawili na działanie wirusa SARS-CoV-2 przez pół minuty.


Pierwszy środek dezynfekujący zawierał:

⦁ 80% etanol (80 proc. obj.)
⦁ glicerynę (1,45 proc. obj.)
⦁ nadtlenek wodoru (0,125 proc. obj.)

Drugi preparat miał zaś w składzie:

⦁ 2-propanol [izopropanol lub alkohol izopropylowy] (75 proc. obj.)
⦁ glicerynę (1,45 proc. obj.)
⦁ nadtlenek wodoru (0,125 proc. obj.)
– Wykazaliśmy, że oba preparaty zalecane przez WHO wystarczająco dezaktywują wirusa po 30 sekundach – potwierdza prof. Pfänder.
Na ile skuteczny w walce z SARS-CoV-2 jest etanol oraz 2-propanol w czasie 30-sekundowej ekspozycji na działanie wirusa?Fot. Emerging Infectus Diesases

Naukowcy udowodnili, że etanol lub izopropanol w stężeniu co najmniej 30-proc. wystarcza do tego, by dezaktywować wirusa SARS-CoV-2 w ciągu 30 sekund.

Specjalistka zapewnia, że:
prof. Stephanie Pfänder
Wydział Wirusologii Molekularnej i Medycznej Ruhr-Universität Bochum

Wyniki, które udało się nam uzyskać, są szczególnie istotne, ponieważ zapasy środków do dezynfekcji rąk w czasie pandemii koronawirusa na całym świecie są na wyczerpaniu. Nasze badania dają aptekom i szpitalom zielone światło do tego, by szybko i łatwo tworzyć własne środki dezynfekujące, mając pewność, że będą skuteczne.

– Nasze ustalenia są kluczowe dla zminimalizowania przenoszenia wirusa i zmaksymalizowania inaktywacji wirusa w obecnym wybuchu SARS-CoV-2 – zapewnia prof. Pfänder, podkreślając, że wyniki udało się uzyskać opierając się na założeniu, że środek dezynfekujący jest używany przez co najmniej 30 sekund.

Niestety nie zawsze zwraca się uwagę na to, by okażanie rąk trwało na tyle długo. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zaleca, by używać żeli dezynfekujących przez minimum 20 sekund, co wg najnowszych wyników badań może nie wystarczyć do tego, by można było wystarczająco ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Wódka nie nadaje się do dezynfekcji rąk w czasie pandemii covid-19

Naukowcy zaznaczają, że stężenie alkoholu w większości płynów do dezynfekcji rąk dostępnych na rynku przekracza 60-proc. Badacze odradzają jednak stosowanie m.in. wódki do odkażania rąk, ponieważ zgodnie z wytycznymi Food and Drug Administration (FDA) nie jest rekomendowana do pozbywania się z dłoni drobnoustrojów chorobotwórczych.

Nie należy także stosować czystego alkoholu lub spirytusu chirurgicznego (w stężeniu odpowiednio 70 proc. i 40 proc.) do przecierania rąk, ponieważ może to odwodnić skórę i przyczynić się do poważnych stanów zapalnych.

Warto również zachować ostrożność podczas samodzielnego przygotowywania płynów do dezynfekcji i zwrócić uwagę na składniki używane do jego przygotowania (alkohol w nieodpowiednim stężeniu może okazać się niewystarczający do ograniczenia ryzyka zakażenia SARS-CoV-2).

Czytaj także:

Jak zrobić domowy płyn dezynfekujący? To proste! [INSTRUKCJA]

30 proc. ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety. Tylko co druga osoba prawidłowo dba o higienę

Nowe przepisy na płyny do dezynfekcji własnej roboty [INSTRUKCJE]


źródło: "Medical News Today"'/ "Emerging Infectus Diesases"/ biorxiv.org