Powstała pierwsza na świecie szczepionka, która skutecznie chroni przed covid-19... małpy
Po raz pierwszy w historii chińskim naukowcom z Sinovac Biotech w Pekinie udało się stworzyć szczepionkę zapewniającą odporność na SARS-CoV-2 u makaków królewskich. U zwierząt nie pojawiły się dotąd żadne skutki uboczne, dlatego badacze zdecydowali się na podjęcie pierwszych testów z udziałem 144 ludzi. Poinformowano, że rozpoczęto je w ubiegłym tygodniu, 16 kwietnia. W połowie maja zacznie się kolejna faza badań klinicznych na grupie liczącej tysiąc pacjentów, którzy dobrowolnie chcą wziąć udział w eksperymencie. Wyniki mają zostać podane do końca czerwca.
Szczepionka na koronawirusa działa już na małpy. Trwają badania na ludziach
Chińczycy zaszczepili w sumie 8 makaków, którym podano różne dawki preparatu. Po 3 tygodniach zwierzęta zostały zakażone SARS-CoV-2 w warunkach laboratoryjnych, ale przeprowadzone po 7 dniach testy nie wykazały obecności koronawirusa w wymazach z płuc i gardła u zaszczepionych rezusów. Najlepiej zareagowały te, którym podano najwyższą dawkę inaktywowanej szczepionki. Z kolei u 4 osobników z grupy kontrolnej doszło do objawów covid-19 (u niektórych doszło nawet do ostrego zapalenia płuc). Zidentyfikowano też u nich wysoki poziom wirusowego RNA. Pełne wyniki badań chińskich naukowców udostępniono za pośrednictwem biorxiv.com – donosi "Science".
Czytaj także: Amerykanie do 2021 roku chcą wyprodukować miliard sztuk tanich szczepionek na covid-19
Czy szczepionka na covid-19, która chroni makaki, pomoże także ludziom?
Nie wszyscy naukowcy mają pozytywną opinię o nowej, chińskiej szczepionce przeciwko covid-19. Douglas Reed z Uniwersytetu w Pittsburghu w USA twierdzi, że liczba testowanych do tej pory zwierząt jest za mała, by wyniki badań można było uznać za miarodajne.Jego zdaniem u makaków zakażenie koronawirusem nie prowadzi do tak ciężkich objawów, jak w przypadku ludzi. Dalsze eksperymenty są niezbędne, by wykazać, w jaki sposób szczepionka chroniąca małpy przed SARS-CoV-2 zadziała na człowieka.
Według danych potwierdzonych przez Światową Organizację Zdrowia do 23 kwietnia 2020 roku na świecie prowadzono testy 6 szczepionek przeciwko covid-19 z udziałem ludzi, a 77 kolejnych preparatów jest testowanych w laboratoriach. Większość wykorzystuje w tym celu inżynierię genetyczną. Tylko w 4 przypadkach bada się tzw. szczepionki inaktywowane, starszego typu – takie, jakie zadziałały u małp.
Chińczycy zaznaczają jednak, że najbardziej zależy im na tym, by opracowywana przez nich szczepionka przeciwko covid-19 była skuteczna i bezpieczna. Ściganie się na nowe rozwiązania technologiczne w tym wypadku ma dla nich mniejsze znaczenie. Ważne, by niezawodny preparat jak najszybciej pomógł w opanowaniu globalnej pandemii covid-19. Rezultaty starań badaczy z Pekinu mają zostać ogłoszone pod koniec czerwca.
Najnowsze informacje na temat koronawirusa:
⦁ Jakie stężenie alkoholu w środkach do dezynfekcji rąk jest skuteczne w walce z SARS-CoV-2? [BADANIA]⦁ Nawet łzy mogą przenosić koronawirusa. Nowe odkrycie włoskich lekarzy
⦁ Nowy sposób leczenia zakażonych koronawirusem? Francuscy naukowcy testują... plastry nikotynowe
źródło: "Science"/ biorxiv.com